Изобретателят Гари Люис от Албърта, Канада, разработи обновена тракторна система, която превръща отработените газове в разтвор от нитратни торове, пиши fertilizerdaily.ru.

Полезни приложения за смартфона на фермера

В момента ученият работи с над 150 фермери от Канада, САЩ, Австралия и Африка. Ефективността на неговата технология, наречена Bio-Agtive, потвърдиха изследователи от университета в щата Монтана.

Един от фермерите, който вече е тествал и оценил новата разработка, е Дан Лейки. Тази година той е отгледал над половината от своята реколта без използването на каквито и да било торове и средства за обработка на семената, изцяло залагайки на „трудната за разбиране“ технология, която използва отработените газове от селскостопанската техника в качеството на торове за почва.

Фермерът, който владее над 3200 ха земя, е използвал новата технология – процес, който охлажда отработените газове от селскостопанските машини или дизелова напоителна система, и използва съдържащите се в тях химикали в качеството на стимулатор за биологията на почвата и като алтернатива на средствата за обработка на семената.

По думите му торовете на основата на амониев фосфат имат свойството да убиват микробиологията на почвата, а също така пречат на растенията да създават собствени нутриенти в процеса на фотосинтеза. Новата технология на свой ред насища почвата с елементи, защитаващи културите от патогени – формалдехид, мравчена киселина, синилна киселина и серен двуокис.

Системата превръща въглеродния двуокис в разтворима „нано-въглеродна“ форма, която стимулира фотосинтезата и подхранва почвените организми.

Много фермери потвърждават положителния ефект върху растенията и качествата на почвата. Освен това се понижава зависимостта на селскостопанските култури от пестициди.