Забавянето на плащанията към стопаните е недопустимо. Свидетели сме на смяна на три правителства от есента. Независимо, че министърът на земеделието сега и през есента е в една и съща политическа сила. Ние трябва да си планираме бизнеса.
 
 
Това каза за Фермер.БГ Ангел Вукодинов, председател на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) по повод протестната декларация, която от асоциацията изпратиха вчера до министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Живко Живков. 
 
„Днес е 22 юли, само осем дни преди крайните срокове, които позволяват изплащане на европейските средствата. Все още не сме получили средства и това не е нормално. Особено по агроекологичните мерки голяма част от средствата са европейски и не виждам смисъл и какво печели държавата от това, че не вкарваме един достатъчен ресурс, за да работи нашата икономика“, заяви Вукодинов и добави:
 
„Това е недопустимо, пак казвам и се учудвам от това, че нямаше по-бурни реакции от регионалните сдружения. Знаете добре, че през изминали години сме вдигали сериозни протести по отношение на забавените плащания. Вярно е, че тази година нямаше субект, срещу който да отправим тези протести, а и асоциацията е по-зряла и се опитва с всякакви други методи да решава проблемите и протестите да бъдат крайна форма. На никой не е приятно да се занимава с това нещо – нито на нас, предполагам, че и на обществото. Но мисля, че ако има повторение през следваща година, няма да ги изтърпят колегите“.
 
Иначе според него за разлика от Северна, в Южна България добивите от зърно няма да са много добри. 
 
 
„Имахме изключително суха стопанска година, особено в лятото на 2016 и есента след това, а и снеговете, които дойдоха след това. Нямахме никакви валежи и никакво влагозапасяване в еднометровия слой, което няма начин да не се отрази върху резултатите“, каза Вукодинов. 
 
По думите му положението с рапицата е „трагично“. 
„В Южна България може би около 50% от рапицата беше разорана и няма да се реколтира. Тази, която остана, с малки изключения, ще даде слаби резултати. Единствено там, където е имало дъждове през есента, по време на засяването и вегетацията на рапицата, ще има добри резултати“, обясни зърнопроизводителят.
 
Той разказа, че вече са започнали първите опити за жътва на ечемик. 
„Някои колеги ожънаха, лично ние жънем от днес. Ечемикът по принцип не е много традиционна култура и като цяло му падна обема. Но все пак е по-непретенциозна култура и очакваме средни резултати около 400 кг/дка.  Някои колеги може би малко по-малко“, обясни Вукодинов.  
 
 
Пшеницата е пред старта на жътвата и той заяви, че вероятно в началото на другата седмица ще има опити за жътва в Южна България. 
„Там очакваме средни и малко под средните резултати, което за района е от порядъка на 400-420 кг/дка. Естествено, че колегите, които са си свършили работа и са имали по-добри условия, ще имат и по-добри резултати, но аз говоря за очакваните средни резултати“, допълни Ангел Вукодинов.