2,50 евро. Това е сумата, предложена на български животновъди за килограм живо тегло на телета от страна на гръцки купувачи. Това съобщи за Фермер.Бг Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния  съюз на говедовъдите в България (НСГБ).
 
 
По думите му това е чудесна цена. Тази новина идва десетина дни след падането на забраната за износ към Гърция. Животновъди от Сандански, където по думите на Михайлов, се отглеждат около 2000 говеда, са успели да договорят стоката си на 2 евро, а само преди ден и на 2,50 евро за килограм от живото тегло на добичетата.
 
 
Според Михайлов, за да има повече такива успешни сделки и позитивни новини, науката трябва да се впрегне и да помогне на развъдните организации, за да може да се съживи сектора на месодайното говедовъдство.  „Вече имя наколко сериозни фирми с 300 – 400 животни, с много хубав материал за работа , които произвеждат добро и качествено месо“, отбеляза Михайлов и добави, че една от алтернативите за българските говедовъди е именно в месодайния сектор и то на прага на 2020 година. 
 
 
По отношение на млечното говедовъдство, Михайлов е категоричен, че има много работа. „Някой трябва да ни каже каква е себестойността на млякото. 36 страници е докладът на Франция за себестойността на млякото. У нас никой не знае колко е. В една голяма ферма в България себестойността е 20 лева на ден. За тези пари кравата трябва да дава  40 литра мляко по 50 стотинки“, обясни Михайлов и подчерта, че именно това е една от причините собствениците на големи ферми да си правят мандри.
 
 
По думите му условията в сектора и по този начин фирмите се чувстват сигурни.  А иначе в момента млекопроизводителите получават по 60 – 65 стотинки за килограм мляко, докато през януари цената е била  с 10 – 15 стотинки по-малко. 
 
По думите на Михайлов до десет години в страната ще останат около 120 000 – 130 000 крави, които ще дават по около 6 тона мляко. И според него се върви към германския модел, които предполага 50-60 крави, които да се отглеждат от едно семейство. 
 
 
Статистиката показва, че цените, които бяха достигнати през 2013 -2014 г. едва ли ще бъдат достигнати. Според Центъра за икономически анализи на селското стопанство предизвикателството ще бъде да се контролират разходите на фермите. Най-уязвими са средните говедовъдни ферми и слабата интегрираност по веригата на стойността. 
 
Политиката трябва да се насочи към продуктивното животновъдство, а не на екстензивното. А пък развитието на месното животновъдство и бракуването на млечните крави е причина за ръста в производството на телешкото месо у нас.