Чрез подаване на заявление и спазване на определени изисквания, фермерите ще могат да отглеждат легално индустриален коноп у нас. Това предлага проект на наредба за условията и реда за издаване на лицензия на вносител за внос на семена от коноп, непредназначени за посев. 
 
Проектонаредбата предвижда МЗХГ да издава разрешително, което ще важи една година и ще дава право на стопаните да сеят само една реколта на точно определена площ.
 
 
Заедно със заявлението за разрешение, фермерите ще трябва да приложат и удостоверение за качеството на посевния материал, както и документ от акредитирана лаборатория, който да доказва, че съдържанието на тетрахидроканабинол не надвишава 0,2 тегловни процента в листната маса, цветните и плодните връхчета.
 
Индустриалният коноп може да се отглежда единствено за влакна, семена за фураж и семена за посев, пише още в проекта.
 
Земеделците, получили лицензия на вносител за внос на семена от коноп, непредназначени за посев, които пускат в свободно обращение семена, предназначени за:
1. храна, се регистрират при условията и по реда на Закона за храните (ЗХ);
2. фураж, се регистрират при условията и по реда на Закона за фуражите (ЗФ).
 
 
Лицата, получили лицензия на вносител за внос на семена от коноп, непредназначени за посев и произведени по биологичен начин, следва да бъдат включени в система за контрол, съгласно разпоредбите на Наредба № 1 от 2013 г. за прилагане на правилата на биологично производство на растения, животни и аквакултури, растителни, животински продукти, продукти от аквакултури и храни, тяхното етикетиране и контрола върху производството и етикетирането (обн., ДВ., бр. 16 от 2013 г.) и да уведомят за своята дейност МЗХГ.
 
След засяване на площите стопаните трябва да информират съответната областна дирекция на МВР за извършената сеитба, като предоставят и копие от издаденото разрешение и точна информация за местоположението на засетите масиви.
 
„1000 дка са легално засетите площи у нас с индустриален коноп. Ежегодно ведомството издава разрешително на земеделците, които искат да отглеждат тази култура. Издадените разрешения, които важат до края на настоящата календарна година са 8 на брой. Разрешителното важи за една година и дава право на стопаните да сеят само една реколта на точно определена площ“, коментира Стефка Дамянова, експерт от МЗХГ за БНР.