Даниела Челебиева е председател на Съюза на пчеларите в Шумен. Заедно със своя съпруг отглеждат 170 пчелни семейства в Шумен.
 
 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
 
- Много ми е трудно да си го представя. Нещата са много объркани поради това, че се подкрепят едрите земеделци. Според мен това окрупняване не е никак полезно. Говори се, че след 2020 година няма да има субсидии и се притеснявам от това да не изчезне дребното стопанство. Само времето ще покаже, но се надявам, че ще вървим напред и нагоре.
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
 
- Още като дете съм помагала на близки, които гледаха пчели. Съпругът ми е потомствен пчелар от шесто поколение. През 1997 година започна да се грижи за 30 пчелни семейства, които неговият баща му беше оставил. До 2001 година вече бяха 300. Аз работех в Шуменския университет като преподавател по информатика. В началото на 2004 година напуснах работа и започнах да помагам на съпруга ми в отглеждането на пчели и така до днес. 
 
- Кои са най-ценните уроци, които научихте от практиката? 
 
- Все още се уча и ще продължавам да получавам ценни уроци от работата си. Като човек, който се е занимавал с наука, наблюдавам и се старая да се развивам в работата си и да научавам винаги по нещо ново. Много ми харесва организираният живот на пчелите – организацията в пчелното семейство би трябвало да служи за пример и пред хората, работят задружно и на практика така успяват да оцелеят.
 
- Кое Ви амбицира? 
 
- Аз съм майка на три деца и вече имам четири внучета и смятам, че децата са бъдещето на България. Трябва да правим всичко възможно, за да запазим природата чиста, за да има предпоставки те да бъдат здрави и дълголетни. 
 
- Как подбирате хората, с които работите? 
 
- Нашата асоциация е отворена – за всеки пчелар независимо дали е дребен, или отглежда повече пчели, дали се занимава с консервативно отглеждане на пчелните семейства, или по биологичен начин, имаме всякакви членове. В Съюза на пчеларите в Шумен има 100 души. Тайната се крие в желанието за работа и любовта към пчелите.
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
 
- Когато в началото започнах да се занимавам с пчеларство, съпругът ми имаше големи амбиции и искаше да увеличи пчелните семейства до 500. Тогава аз му казах да намали темпото и да помисли как ще реализира меда, а после да увеличава пчелите. Дали ще произведам 20 кг мед от кошер и ще го продам по 3 лева, или ще произведам по 10 кг мед от кошер и ще го продавам по 6 лева, е без значение. Според мен е по-добре да произвеждам по-малко мед, но да е по-качествен, отколкото да имам повече пчелни семейства, но да не мога да отделям достатъчно време и грижи за всички.