Мариела Йорданова е зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). 

 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
- 10 години е твърде дълъг период. Твърде неясна посока. Влияе се от няколко неща. От размера и структурите на стопанствата и много важен фактор – каква ще е посоката на Общата селскостопанска политика в следващия програмен период.
 
За предишните 10 години стана ясно, че селското стопанство доста се преструктурира. И резултати имаха тези стопанства, особено в зърнопроизводството, които вече бяха преструктурирани преди стартирането на ОСП.
 
 
Оттук насетне вероятно ще има влияние как ще се диверсифицират стопанствата, какви нови дейности, култури и нови производства ще има. И на мен лично много ми се иска в големите стопанства, там където се произвежда суровина – в зърнопроизводството, в животинската продукция, да има и последваща преработка, защото принаденият продукт да остане при фермерите.
И върху този принаден продукт да се плащат данъците за нашата държава, а не да сме нетни износители на суровина. 
 
- Защо избрахте Вашето кариерно развитие да е в селското стопанство?
- Не съм го избирала, така ми се случи. Въпрос на съдба. Не ми е било детската мечта, нито младежката. 
 
- Кои са най-ценните уроци, които научихте от практиката?
- Трябва да си смел и почтен. Да имаш смелостта да рискуваш и дългосрочните бизнес контакти и бизнес отношения могат да бъдат трайни и стабилни единствено и само на основата на почтеността. 
 
- Кое Ви амбицира?
- Това, че децата ми проявяват интерес към фамилното стопанство и че дават заявки, че ще работят в този бранш. 
 
- Как подбирате хората, с които работите?
- Това е един от най-големите проблеми. Той ще се задълбочи. Много ниска квалификация, нежелание за работа, младите хора, за съжаление преследват бързи и лесни пари. Обезлюдяване на райони. Трудна работа.
 
Вероятно това би се преодоляло със сериозни инвестиции и активна държавна политика в публично-частно партньорство със заинтересованите страни от бизнеса. Иначе няма начин. 
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
- Трудно. Ние не сме земеделци. За съжаление ние сме едни предприемачи и чиновници. На полето и на нивата имаме време да отидем събота, неделя и на национални празници, когато администрацията не работи. За съжаление бюрокрацията изяжда всичката ни енергия и време.