Екип от учени наблюдава птиците с камери. Изследванията са по програмата EU-PLF  и са проведени в университети в Льовен, Милано и Уагенинген. Учените предполагат, че дерматитът при птиците може да бъде предвиден от данни, събрани с инструментите за прецизно животновъдство, съобщиха от електронното издание EU-PLF.
 
 
Наличието на лезии по краката на бройлетите е показателно за намаленото хуманното отношение към животните. Лезиите засягат способността на птицата да се движи нормално, а в най-тежките случаи животното не може да пие и да се храни.
 
 
Алберто Пеня Фернандес и екипът му доказват, че мониторингът на разпространението и дейността на птиците със системата Fancom EyeNamic може да даде представа за честотата и сериозността на лезиите по краката на птиците. Те стигат до извода, че отклоненията в моделите на активност са свързани с резултатите от лезиите по кокалчетата, докато неочакваните промени в структурите на разпределение се дължат на лезиите по стъпалата.
 
Работната група на Емануела Тюло установява, че данните, получени от напълно автоматични системи за контрол на климата, могат да предвидят вероятността от повишена поява на лезии по стъпалата на птиците. 
 
„Идентифицирането на връзката между времето, прекарано извън оптималните температурни и влажностни диапазони, и оценките за благополучието, може да послужи като основа за разработване на модели и алгоритми, способни автоматично да откриват прагове, над които лезиите са най-вероятни“, обяснява Тюло. 
 
 
Двете проучвания твърдо показват, че инструментите за прецизно животновъдство могат да предупреждават земеделския стопанин, когато условията във фермата не са достатъчно добри и с това увеличават вероятността от лезии. Резултатите все още са предварителни и са необходими още наблюдения върху животни в повече ферми.