Председателят на парламентарната комисия по земеделие и гори в НС Десислава Танева заявява в интервю пред вестник Класа, че „няма драма със закона за ГМО”. На въпрос Защо промените в Закона за ГМО предизвикаха толкова разгорещен дебат в обществото?, Танева отговаря: „защо дебатът се разгорещи толкова, аз нямам точно обяснение. Може би заради самото наименование „генно-модифицирани организми“ или пък, защото не се познава същността на промените в закона”. Според депутата в общественото пространство много се спекулирало със самия проект за изменение на Закона за ГМО и хората останали с впечатлението, че едва ли не тези промени ще доведат до пускането на ГМО в околната среда. А въобще не ставало дума за това. „С промените реално се усложнява процедурата за допускането на ГМО в околната среда. Ние изобщо не либерализираме законодателството”, обяснява в интервюто Танева.

Що се отнася до трудното и бавното усвояване на европейските фондове и критиките към Програмата за развитие на селските райони, Танева коментира: „В никакъв случай Програмата за развитие на селските райони не е от най-проблемните. Ако се направи сравнение по подадените заявки, ще се види, че тук има най-голямо желание за усвояване на средства. Но още като влезе новото ръководство в ДФ “Земеделие“ се видя колко изключително непланирана е била дейността по приемане на заявленията. Към август бяха обработени 15% от тях. Имаше сериозно затруднение физически да бъдат обработени проектите. Безспорен факт е, че се получи забавяне, но аз се надявам, че в първите месеци на тази година всичко ще бъде изчистено и в разумен срок ще бъдат пуснати всички мерки”.

Според Десислава Танева пред аграрния сектор има три основни проблема, които трябва да бъдат решени. Според нея България като държава ще печели от доходоносно промишлено високотехнологично земеделие. В нормативен план трябва да се уреди комасацията на земеделската земя. Без да се работи на окрупнени площи и в дълготраен план, няма как да очакваме максимални стойности. Задължително е да се приеме и стратегия за поливното земеделие. Ако искаме ефективно земеделие, държавата трябва да стимулира възстановяването и изграждането на поливните съоръжения. И третото е да се обърнем към промишленото селскостопанско производство – то да бъде стимулирано, към този бизнес да се насочи европейското финансиране, заявява Танева.

Заради усложнената икономическа ситуация, според Танева „всяка подобна реформа ще има негативни последици за дребния производител и за съжаление времето сега със сигурност не е най-подходящото. Непростимо са изпуснати предишните години, в които икономическият растеж беше много висок, коментира тя и допълва, че подкрепата на дребния собственик сега води до подпомагане на семейния доход, а не на бизнеса, който трябва да стане конкурентоспособен. Ние обаче трябва да се стремим да подкрепяме производителите, които разполагат с технологии, имат генетика, могат да направят земеделие, конкурентно на западноевропейското”, посочва Танева.