Земеделието е много труден сектор. Един такъв бизнес се изкарва на печалба с много работа, рискове и кредити. Винаги сме по ръба на бръснача. Това каза Динко Янев, земеделски производител от село Крепост, Хасковско, който отглежда зеленчуци и овошки. В интервю за Фермер.БГ с него разговаряме за проблемите, субсидиите, роботизирането и визията за бъдещето.
 
 
- Кои са проблемите в сектора, които откроявате? Как стои въпросът с реализирането на продукцията?
- Аз нямам проблеми с реализирането на продукцията ми. Всичко е с договори. Единственият ми проблем, като на всички останали, е работната ръка. С договори правя износ за фабрики в България и Германия – фирми, които работят с биозеленчуци.  
 
- Как се справяте с работната ръка?
- Справям се трудно с намирането на работна ръка. Това е нещо, от което всички колеги изпитват затруднение, без значение в кой сектор са. Например аз използвам най-нискоквалифицирани работници, но вече и такива няма, много трудно се намират. 
 
- Какво е решението според Вас?
- Обичам да се шегувам с това – японците, корейците, китайците по-бързо да произведат роботите, за да заместим тези, които вече наистина ги няма. То не е дори и шега вече, тъй като непрекъснато чета затова. 
 
- Как се прави успешен агробизнес в България?
- Много трудно се прави успешен агробизнес - с много труд, постоянство и опит.
 
 
- Какво Ви амбицира да продължавате?
- Според мен земеделието е много труден сектор - неблагодарен и много рисков. Не всеки може да оцелее. Аз например през 2014-2015 г. имах последователни градушки и там загубите ми наброяваха над 250 хил. лева.
 
- Застраховате ли?
- Застраховам, но в същото време имах застраховка и тогава, а ми изплатиха само 20% от сумата. Съдих застрахователите до миналата година, накрая спечелих, но всичко се случва много трудно.
 
В годините назад имаше много фалшиви семена, препарати и т.н. Горе-долу сега нещата се оправиха, но все пак е трудно. 
 
- Темата за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) е много актуална. Вие какво мислите? Трябва ли да има субсидии?
- Според мен трябва или да има субсидии, или да няма. Ако има, те трябва да бъдат равни за всички, които са в Европейския съюз (ЕС). В момента ние сме ощетени по много причини. Както на много форуми сме заявявали с Асоциация български пипер, не мисля, че сектор „Плодове и зеленчуци“ е приоритетен. Миналата година субсидията, която беше по предната година за обвързаната подкрепа, е намалена с 50%. Надали в някой друг сектор може субсидията да се намали с 50%. Тази година цената на поливната вода се увеличи с 400%. Не знам кой ще е този бизнес, който за две години може да понесе такива загуби, а цените на зеленчука не са се променяли от 20-30 години. 
 
Това е ненормално. Въведоха и постоянни такси за зеленчука – първа постоянна такса 10 лева с ДДС, а дори не знам за какво е, въведоха я тази година. Имам увеличение с около 8-9 хил. лева от постоянни такси, които миналата не съм имал. Освен това през изминалата година водата за поливане беше на цена от 3 стотинки и половина с ДДС за кубичен метър, а тази година е над 14 стотинки без ДДС. Това е безумие. 
 
- Каква трябва да е цената на водата според Вас тогава?
- Трябва да бъде поносима. Ходил съм във всички страни наоколо и цените са абсолютно поносими. Ако не се лъжа, в Гърция поливната вода е около 216 евро/дка за зеленчуци, за целия период. При нас са непосилни тези такси. 
 
- А субсидиите?
- У нас има една обвързана подкрепа, събрана с другите субсидии, които са на дка, излизат около 10-12% от инвестираната сума за един дка. Прост пример, ако пиперът поема разходи от 1500 до 1800 лв/дка за сезона и субсидията е 100 лева, заедно с тази на площ – общо 130 лева, е много смешно. Ако вземем един друг сектор, аз обичам да казвам, че те са богопомазани, защото при 100-120 лева инвестиция на дка зърно, ти връщат 30-40 лева обратно субсидия. 
 
- Как се изкарва на печалба един такъв бизнес?
- Много работа, много рискове и много кредити. Винаги сме по ръба на бръснача. Не може да се развива този бизнес, ако няма условия затова. Също ако няма подкрепа, защото ние сме неконкурентноспособни срещу тези, които имат добра държавна подкрепа. При всички тези удари, които ние понасяме, нещата няма да са на добре. 
 
- Как виждате българското селско стопанство след 10 години?
- Мъчно.