Правната закрила на наименование с временна национална защита ще се предоставя чрез вписване в базата данни на производителите на съответния продукт. Това гласи Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2011 г. за специфичните изисквания при осъществяване на официален контрол върху употребата на защитени географски означения и храни с традиционно специфичен характер. 
 
 
Българските производители на земеделски продукти или храни имат право да ползват наименованието, на което е предоставена временна национална защита, когато са вписани в базата и когато земеделският продукт или храната съответства на спецификацията. За да отговарят на всички изисквания, е нужно да имат също така и сключен договор за контрол за съответствие на продукта с одобрената спецификация .
 
 
В Наредбата се създава още и нов член, с който при употребата на наименования с временна национална защита не могат да се добавят думите „защитено наименование за произход“ или „защитено географско указание“, както и съответния символ и абревиатура съгласно Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.
 
При констатиране на употреба на наименование с временна национална защита с български произход се извършват проверка в базата данни на производителите на съответния продукт и представяне на искания до Европейската комисия относно земеделските продукти и храни със защитени географски означения.