В съответствие с прогнозите на Евразийската икономическа комисия, през 2017-2018 г. ръстът на производството в селското стопанство в Евразийския икономически съюз (ЕИС) в сравнение с 2016 г. ще възлиза на 8%, експортът – 19%, взаимната търговия – 15%, съобщи fruitnews.ru.

Китай с 5-годишен план за подобряване на селскостопанската продукция


Вносът ще се намали с 15%, прогнозира директорът на Департамента по агропромишлена политика Станислав Бубен на кръгла маса „Иновационни технологии в областта на растениевъдството като фактор за повишаване на ефективността на селското стопанство в страните-членки на ЕИС, която се проведе на 30 март тази година.

Относителното тегло на селскостопанската продукция в БВП на страните на ЕИСК е доста съществено: в Армения – 17,3%, в Беларус – 6,7%, в Казахстан – 14%, в Киргизстан – 7%, в Русия – около 3,9%. При над половината от тях става дума за земеделска продукция.



Все още нерешени остават въпросите с изоставането в техническо-технологичната модернизация на аграрно-промишлените комплекси и зависимостта от вносни високотехнологични средства за производство и ресурси: семена, фуражи, средства за растителна защита, оборудване, селскостопанска техника.

За последните 5 години средногодишният обем на внос на семена в страните от ЕИС възлиза на над 750 милиона долара.
През 2016 г. са внесени пестициди на стойност 859 милиона долара.

Участниците в кръглата маса предложиха да се съсредоточат усилията на учените в разработването на високоефективни технологии с участието на Евразийски технологични платформи.



Целта е чрез използването на иновационни технологии в комбинация със системи за спътникова навигация за управление на техниката, картографиране на нивите, прецизно земеделие и др. да се понижат съществено разходите за производство.

Страните от ЕИС са обсъдили бъдещите планове в областта на отглеждането на ягодоподобни насаждения. Предвижда се формиране на кооперационен проект за внедряване на системи за прецизно земеделие. Така реколтата ще се увеличи 2-3 пъти и ще се гарантира устойчивост на производството.

По отношение на преработката на картофи и производството на фуражи е отчетена възможността за създаване на индустриални агротехнопаркове в рамките на Съюза.

В областта на селекцията е подчертана необходимостта от унификация на законодателството, което е свързано с включването на сортове в национални регистри, взаимно признаване на документи, потвърждаващи сортовите и посевните качества, а също така и осигуряване на права на селекционерите върху сортовете растения в рамките на Съюза.



По този начин ще се ускори селскостопанският оборот на нови високопродуктивни сортове и висококачествени семена.

Специално внимание е било обърнато на развитието на органичната селскостопанска индустрия и биологизацията на традиционното селско стопанство.

По оценки на експерти държавите в ЕИС може да осигурят 20% от световния пазар на органична продукция, обемът на който към 2020 г. ще превишава 200 млрд. долара.