Европейската асоциация, представляваща търговията със зърнени култури, ориз, фуражи, маслодайни семена, зехтин, масла и мазнини, COCERAL, подкрепя пазарно ориентирана и конкурентоспособна Обща селскостопанска политика (ОСП) за периода след 2020 г.
 
 
ОСП следва да остане обща политика, да избягва нередностите на пазара и да увеличи възможността участниците на пазара да постигнат най-добро разпределение на ресурсите, като в същото време отговарят на търсенето на потребителите. Други аспекти на ОСП, като опазване на околната среда, опазване на биологичното разнообразие и адаптиране към изменението на климата следва да бъдат разгледани цялостно и да отчитат приноса на селското стопанство на ЕС за световната продоволствена сигурност, смятат от COCERAL.
 
 
След 2020 г. ОСП трябва да модернизира съществуващите структури и да използва най-добре ресурсите на ЕС. Новата ОСП трябва да е годна за справяне с предизвикателствата на европейското селскостопанско производство и да повиши конкурентоспособността на земеделските производители през следващите десетилетия. Селското стопанство в ЕС следва да остане достатъчно конкурентоспособно и достатъчно продуктивно, за да играе ключова роля в осигуряването на достатъчно количество качествени суровини и в обслужването на различните хранителни, фуражни и промишлени обекти, допълват още от европейската организация.
 
Една наистина пазарно ориентирана ОСП
Чрез реформи и поетапна либерализация европейското селско стопанство се подобри по отношение на ноу-хау, ефективност и конкурентоспособност. Селското стопанство на ЕС вече е дълбоко интегрирано на международните пазари. COCERAL представляващ както вътрешната, така и външната търговия на ЕС, приветства развитието на ОСП през последните десетилетия и продължава да отчита важността на производството на висококачествени селскостопански стоки в Европа. Следвайки стъпките на предишни реформи, бъдещето на европейското селско стопанство трябва да продължи да е фокусирано върху пазарната ориентация, предоставяйки прозрачни и предсказуеми политически инструменти, водещи до надеждно предлагане на селскостопански стоки като част от световните пазари.
 
Директните плащания са полезна мярка за защита на земеделските стопани от ЕС срещу променливост на доходите и производителността, която осигурява постоянно предлагане на селскостопански стоки, както и позволява на земеделските стопани да продължат да се занимават със земеделие, ако се сблъскат с непредвидени обстоятелства на пазарите. За периода след 2020 г. директните плащания могат да продължат да бъдат неразделна част от ОСП, при условие че не създават пазарни изкривявания или не облагодетелстват определени култури пред други. Директните плащания биха могли да се използват и като средство за компенсиране на предприемането на мерки за борба с изменението на климата или за финансиране на екологични дейности на ниво селско стопанство.
 
 
В контекста на нарастващото световно търсене политиките на ЕС трябва да имат за цел преодоляване на пропуските в производителността. Ефективното и ефикасно използване на земята и ресурсите за устойчиво интензифициране е важно средство за постигане на повишена продуктивност на селскостопански суровини в ЕС. 
 
Що се отнася до загрижеността на търговските последици от бъдещите селскостопански политики, трябва да се подчертае, че ЕС не е самодостатъчен за редица суровини. Анализът на разходите и приходите нееднократно е показвал, че вносът не трябва да се ограничава само за продуктите, за които вътрешно- производствената стратегия се оказва по-скъпа и по-малко ефективна. За стоки като соята, за която ЕС разчита на вноса, политиките, ориентирани към заместване, няма да доведат до осезаеми или значими резултати. Ето защо ЕС трябва да продължи да си сътрудничи със своите търговски партньори, за да се гарантира обезпечаване на търсенето в ЕС, смятат от COCERAL.
 
Силен единен пазар на ЕС
COCERAL вярва, че наличието на силен единен пазар и политика за селското стопанство е от полза както за земеделските стопани, така и за операторите и търговците. За да има конкурентноспособно и устойчиво селско стопанство в ЕС, от решаващо значение е всяка система за подпомагане да бъде управлявана на равнище ЕС и политиките да не бъдат ренационализирани.  Ренационализирането на политиките, които оказват влияние върху решението на земеделските стопани относно увеличаване на транзакционните разходи или нерегламентирано създаване на логистични затруднения, биха направили единния пазар на ЕС и селското стопанство по-малко конкурентоспособни.
 
Прозрачни пазарни инструменти и политически мерки
С експозицията на международните пазари и все по-непредсказуемите климатични събития управлението на рисковете, свързани със селскостопанското производство, попада в центъра на политическия дебат. Следва да се насърчава достъпа на всички участници на пазара, включително на земеделските стопани до финансовите пазари, както и до по-широк набор от инструменти за управление на риска, за намаляване на рисковете и за сигурен доход, особено за култури, за които няма пазари или инструменти.
 
 
През изминалите години европейските земеделски производители бяха изложени на по-строга законодателна и регулаторна среда, отколкото техните колеги в трети страни. Това не само увеличава административната тежест за земеделските производители и операторите в селскостопанската верига на ЕС, но пречи на потенциала на селскостопанската продукция от ЕС и изолира производството и потреблението на ЕС от световните пазари, смята организацията.
 
Политиката на ЕС също изостава при приемането на нововъведения в селското стопанство и нови възможности за иновации, които засягат потенциала на доходите и конкурентоспособността. ОСП трябва да бъде модернизирана, за да обхване новите технологии и практики, а политиките в подкрепа на това следва да се разработят с най-добрите налични научни доказателства. Освен това, използването на принципа на предпазните мерки в областите на политиката, които засягат селскостопанското производство в ЕС, управлението на земеделските стопанства и развитието на селските райони, трябва да бъдат внимателно преразгледани.
 
COCERAL призовава за последователни, ликвидни и добре функциониращи фючърсни пазари със стабилни правила, които отчитат особеностите на селскостопанските стоки и операторите, така че типичните рискове, свързани с техния физически бизнес във веригата на предлагането на храни, да бъдат смекчени.