На 20 юли 2017 г. бе получена първата нотификация за наличие на фипронил в ЕС (Белгия). Почти месец по-късно – на 18 август 2017 г., страната ни е била информирана от Германия за наличието на фипронил в количество в пратка 500 кг от сух яйчен жълтък на прах от германски бизнес оператор, пристигнал в България в средата на месец март. На 14 септември българските органи установяват единствения до момента положителен резултат за наличието на опасното вещество в кокоши яйца от български производител в проба, взета от търговска верига. Тази поредица от събития е проследена от Министерство на земеделието, храните и горите.

Има нотификация за яйчен меланж с наличие на фипронил у нас


Оттам посочват и какви мерки са били взети, за да се овладее ситуацията.

От 20 септември 2017 г.  е започнало унищожаването на всички възбранени яйца в екарисаж, а след проведени разговори в БАБХ е получено уведомление от „Консорциум агробизнес“ за решение на ръководството на фирмата за унищожаване на всички кокошки носачки на възраст над 35 седмици.

В момента е осигурен официален контрол по време на всички мерки по унищожаването, както на яйцата, така и на птиците.

Със заповед на Изпълнителния директор на БАБХ са разпоредени ежемесечни проверки до края на 2017 г. във всички обекти за добив и пакетиране на яйца, както и в тези, в които се извършват доставки на яйца и/или яйчни продукти.

За целите на официалния контрол всеки месец ще бъдат изпращани проби от яйца от всички ферми и пакетиращи центрове.

На бизнес операторите е предписано в системите им за самоконтрол да бъде включен лабораторен анализ за отсъствие на фипронил в яйца с честота най-малко веднъж месечно.