Общата ситуация през последните години у нас предопределя най-голяма да е потребността от кредитиране сред заетите в животновъдството, зеленчукопроизводството и овощарството. Въпреки че все повече банки предлагат финансиране за земеделски производители, у последните остава налице доза притеснение. Може да се формулират две конкретни опасения, които вълнуват най-силно фермерите, търсещи финансиране. Това става ясно от разговор на Фермер.бг с Емил Величков, ръководител на отдел “Европейски програми и финансови институции” в Българо-американска кредитна банка и представител на банката в Асоциацията на банките в България при програмиране на еврофондовете за периода 2014 – 2020 г.

Кирил Жендов: Нашето земеделие стана по-едро и затова е по-стабилно


Голяма част от фермерите се притесняват, че банката няма да се съобрази със сезонността на техния бизнес и няма да могат да си изплащат кредитите в срок. В тази връзка БАКБ е създала редица преференциални условия, съобразявайки се със сезонността на работа на полето и възможността за погасяване на кредита. Лихвените проценти в повечето случаи се определят индивидуално според клиента и спецификата на неговия бизнес, смята Величков.

По думите му друго притеснение на фермерите е, че нямат достатъчно обезпечение, за да покрият искания от тях кредит.



Българо-американска кредитна банка предлага финансиране, подкрепено с различни гаранционни схеми, които намаляват изискването по обезпеченост на сделката. С цел да облекчим клиентите ни в сектор земеделие БАКБ АД подписа ново гаранционно споразумение с Национален гаранционен фонд ЕАД на 12.08.2016 г. То цели да се намалят изискванията за обезпеченост на кредитите свързани с проектно /ПРСР/ и оборотно финансиране, както и издаване на банкови гаранции за авансови плащания, уточнява експертът.

Наблюденията на Емил Величков върху развитието на пазара на кредити за земеделски производители сочат, че повечето банки предлагат финансиране за агросектора.

Той обаче все още е обособен в секции като "специализирани продукти" или "специални програми". В общия случай се работи с комбинации между банково кредитиране и различните схеми и мерки за субсидии и гаранции на ДФ "Земеделие" и европейски фондове, допълва експертът, който има повече от 11 години опит с европейски програми.



Величков подчертава, че Българо-американска кредитна банка е единствената банка на пазара, която предлага специализиран кредитен продукт, насочен към агроекологични и биологични плащания.

Тук е мястото да отбележа, че банката финансира до 150% от очакваните субсидии по мярка 10 и 11. Друго конкурентно предимство на този продукт е неговата възможност да револвира в рамките на пет години, дори преди да има подадено заявление за подпомагане за съответната година, уточнява банковият експерт, като допълва, че БАКБ е в състояние да разгледа конкретните нужди на земеделските производители и да приложи индивидуално договаряне, съобразно спецификата.

Банката предлага на земеделските производители финансиране за инвестиционни проекти, оборотно финансиране, ДДС, както и банкови гаранции и др.

По думите на Емил Величков фермерите най-често имат нужда от оборотни кредити за финансиране на земеделската кампания, закупуване на торове, горива, фуражи, като сериозно засегнат е делът на мостовото финансиране по европроекти.



Ако в момента земеделски производител реши да кандидатства за финансиране от БАКБ, след предоставяне на всички изискуеми от банката документи, са необходими около 10 работни дни за отпускане на кредита.

Няма ограничения относно максималния размер на отпусканите средства, като максималният срок на кредитите достига до 120 месеца в зависимост и целта и нуждите на кредитополучателя. Банката предлага гратисен период по кредитите, като в най-разпространените случаи той достига 12 месеца.

По отношение на лихвите по агрокредитите Величков коментира, че през последните години те сериозно са намалели. Конкретно БАКБ взема под внимание много фактори при формирането на лихвата.