През последните години наблюдаваме силен натиск върху лихвените равнища като към днешна дата цените на кредитите са достигнали исторически най-ниските нива. Определено сега е моментът за всеки активен земеделец, решил да развива и разширява своето стопанство, да пристъпи към реализацията на тези свои планове. Това заявява за Фермер.БГ Светослав Пиралков, Началник отдел Микробизнес в Райфайзенбанк.

Експерт: Забелязвам положителна промяна у фермерите


Той уточнява, че както и всички други условия по всяка една сделка, така и лихвата по кредитите, които банката предлага, се договаря индивидуално и спрямо всяко конкретно финансиране.


Опитът на Пиралков сочи, че през последните няколко години българското земеделие се развива доста динамично и прогресивно.


Наблюдаваме сериозен ръст в обработваемите площи, модернизиране и разширяване на малките и средните стопанства, като  основна роля за това има подпомагането на сектора с евросубсидии. Водени от тази подкрепа, голяма част от производителите и преработвателите прибягват все по-често до помощ в аванс и от страна на банковия сектор.


От друга страна ние като банка, за да сме сред лидерите в подкрепа на българските земеделци, разработваме постоянно нови продукти и услуги за сектора, благодарение на което наблюдаваме стабилен ръст на кредитирането в този бранш, казва още Светослав Пиралков, Началник отдел Микробизнес.





По думите му, ако в първите години на членството ни в Европейския съюз (EС) малките производители са търсели финансиране основно за покупка на техника, към настоящия момент секторът се финансира с пълната гама от продукти, както инвестиционни кредити за техника и земя, така и овърдрафти, кредитни линии и дори банкови гаранции и акредитиви.


Данните на Райфайзенбанк сочат, че ръстът на кредитите в този сегмент ежегодишно бележи средно увеличение от около 15%.


През последните години земеделците са се превърнали в доста предпочитан партньор за банките поради тяхната лоялност и отлично управление на бизнеса.


Експертът казва, че най-развито в България е растениевъдството и това обуславя и по-високото търсене на кредити от страна на такъв тип производители.


До голяма степен това е продиктувано от по-високата сигурност за реализация на продукцията, пазарно-търгуваните продукти и възможността за предвидимост на разходите и приходите. Отделно растениевъдството се подпомага при доста по-ясни изисквания от страна на директните плащания, което пък прави сектора по-предпочитан за инвестиции от самите производители, уточнява Светослав Пиралков, Началник отдел Микробизнес.


Той допълва, че животновъдството също е с богати традиции в нашата страна, но там пазарната обстановка е по-различна, предвид ниските изкупни цени на млякото и месото от страна на преработвателите, а и традиционно този сектор е с доста по-висока себестойност от растениевъдството. Поради това тук кредитирането не е толкова развито, но пък често се случва да се финансират крупни инвестиции по мерките от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).


В Райфайзенбанк отчитат повишено търсене на кредитните продукти за земеделски производители през последните 3-4 години.


То се усеща в оборотните кредити. Един от предпочитаните продукти на банката е „Овърдрафт срещу залог на европейски субсидии“. Чрез него се финансират земеделци и животновъди, които са бенефициенти на ежегодните директни плащани за площ земеделска земя и брой животни.


Освен срещу схеми по СЕПП, Зелени плащания и Преразпределителни плащания, предоставяме финансиране и срещу схемите за обвързано подпомагане за животни, както и схемите по Агроекология, биологично земеделие, Натура 2000 и мярка 13, допълва специалистът.


Размерът на овърдрафта се определя на база на декларираните през текущата кампания площи и животни и така имаме възможност да предложим максимално висока сума до 95% от размера на очакваните през новата кампания субсидии. Отделно предлагаме специализирани кредити за покупка на техника и земеделска земя, като кредитът за техника е аналогичен на лизинга, но активът остава собственост на самия производител и това намалява разходите му за неговото застраховане и поддръжка, уточнява Светослав Пиралков.


Райфайзенбанк също така има разработени и специализирани схеми за финансиране на одобрени инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020, като в зависимост от вида на инвестициите и нужните средства структурираме всяка сделка индивидуално спрямо всеки наш клиент.


Началникът на отдел Микробизнес в Райфайзенбанк отбелязва, че е желателно земеделските производители, които кандидатстват за финансиране, да разполагат зад гърба си с поне една приключена стопанска година.


Това условие може да бъде прескочено с част от специализираните ни схеми, допълва той.


Банката предлага финансиране за всякакви дейности и планове, свързани с развитието на бизнеса на земеделските стопани и животновъдите.


Имаме възможност да осигурим бърз достъп както до оборотни средства за текущи разходи, плащане на ренти, горива и материали, така и разходи, свързани с всякакви инвестиции в стопанствата на нашите клиенти. Включително финансираме и развитието на допълнителни дейности на земеделските производители като изграждане на преработвателни мощности и излизане на нови пазари. Финансираме и неземеделски дейности в селските райони, като къщи за гости, заведения и магазини, включително и коренно различни дейности от селското стопанство, информира Светослав Пиралков.


Наблюденията му сочат, че селскостопанските производители най-често се интересуват от финансиране на текущи разходи, свързани с обработката на земите, закупуване на горива, семена, препарати и торове. Това са ежегодни разходи, които доста често през последните години земеделците предпочитат да плащат в аванс или веднага при доставка, за да ползват отстъпки от техните доставчици.


Такива разходи можем да покриваме и с кредит срещу залог на субсидии и когато плащанията от страна на ДФЗ постъпят, кредитът автоматично се погасява без допълнителни разходи и ангажимент от кредитополучателя. Този тип финансиране става все по-популярно сред производителите и предвид спада на лихвите по кредитите през последните 3 години, казва банковият експерт.


Допълнително малките фермери по-често търсят финансиране за покупката на обработваема земя, като с това заменят разходите за рента с плащането на вноска по кредит за собствена земя. Нарасналото търсене е обусловено от също от понижените цени на кредитите през последните години.


Кредитополучателите, които теглят кредит срещу залог на субсидии например, се опасяват основно от политическите рискове и възможността очакваната субсидия да бъде забавена, или да има санкции или орязване на нейния размер от страна на ДФЗ. 


През последните две години ставаме свидетели на нестабилна политическа обстановка, смяна на правителства и министри, различни коалиции, което се отразява и в управлението на тези плащания, констатира експертът и допълва, че налице са още опасенията за климатични и природни бедствия и рисковете, свързани със загуба на продукция.


В общи линии наблюдаваме една доста висока степен на стабилност на сектора и кредитополучателите, които имат ясни планове за развитие на своя бизнес и стопанство, не поставят тези рискове като основни при търсенето на кредит, казва още Светослав Пиралков.


По отношение на финансирането той отбелязва, че в сегмента Микропредприятия, за който той отговаря, банката финансира земеделци с официален годишен оборот до 2 млн. лв. и кредити до 500 000 лв.


Когато говорим за проекти по ПРСР или кредити срещу субсидии можем да прескочим временно този праг и имаме възможност да финансираме до 800 000 лв. В случай, че кредитополучателят има нужда от по-голям размер на кредитиране, такова се предоставя по аналогичен начин от Корпоративни отдели в банката, където праговете са доста високи и при сходни условия, уточнява експертът.


Тъй като всеки тип финансиране има различна структура и целево предназначение, при структурирането на всяка нова сделка винаги се подхожда индивидуално, спрямо нуждите и плановете на клиента, допълва той.


Ако трябва да обобщя, по-често оборотните кредити се финансират за срок между 36 и 60 месеца, а инвестиционните са до 120 месеца. Предлагаме и индивидуални решения, които надхвърлят тези срокове, когато проектът е по-сложен и изисква професионален подход за неговата реализация, казва Светослав Пиралков.


Отделно нашите клиенти могат и сезонно да погасяват с динамични вноски, като примерно секторите, които имат приходи в края на лятото и есента, биха могли да плащат повече от дълга си в този период, а във времето, когато нямат никакви приходи, вноските могат да бъдат договорени на минимум, допълва експертът.


По думите му по този начин се дава възможност на клиентите да управляват своите плащания и парични потоци по най-добрия и удобен за тях начин, с което да не изпитват никакви затруднения по изплащането на кредита си.


Ако в момента земеделски производител подаде всички необходими документи за кандидатстването за финансиране, такова може да му бъде предоставена в рамките на 3-5 дни.


В заключение Светослав Пиралков каза, че очаква секторът поне до 2020 г. да остане все така активен и динамичен.


Именно тогава се очакват промени в общата селскостопанска политика на ЕС.