ЕС се оказва с много добри позиции във външната търговия, като доминира в световния износ на обезмаслено мляко, кашкавал и суроватка. Това сочат данните от месец юли на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA). 

 

281 са регистрираните първи изкупвачи на мляко в страната

 

Според експертите от CAPA това се дължи до голяма степен на по-слабото евро, което се наблюдаваше през последната година. Ефектът от загубата на руските пазари до голяма степен е туширан. Настъпилото леко покачване на еврото към долара в последните седмици може да стопира този експортен ръст .
 
От анализа става ясно, че увеличението на световната търговия през 2017 г. се дължи основно на Китай. Страната продължава да увеличава вноса на млечни суровини. Основно в Китай се внася пълномаслено мляко (30% от цялото внесено количество млечни продукти) и суроватка (20% от общия внос). Страната е увеличава вноса, като годишно внася около 2,1 млн.т суровина и млечни продукти. 
 
 
В резултат на млечната криза и резкият спад на цените на млякото от 2015 г., през септември, 2016 г. ЕК отпусна 350 млн.евро за допълнително подпомагане на сектора. Около 5,8 млн.евро от тези средства са определени за България. До края на септември 2017 г. трябва да бъде изплатен остатъка от средствата, като в България се прилагат 3 от възможните схеми.