Неотдавна Европол изнесе данни за това, че в някои страни членки на ЕС над 25% от пестицидните продукти може да са фалшиви, което налага по-внимателното разглеждане на широкия спектър от рискове за агрохимичния отрасъл, пише agroxxi.ru.

Как да предпазим лешника от болести и вредители

Фалшивите средства за растителна защита (СРЗ) представляват заплаха за всички законни агрохимически предприятия, като в най-голям риск са компаниите от средния и дребния бизнес. Последните имат най-малка база продукти и не разполагат с утвърдени позиции на пазара.

Фалшифицираните продукти по правило постъпват в ЕС от страните, които граничат с централните и източните държави-членки. Те се възприемат като холдингови площадки за реализацията на този тип продукция, постъпваща основно по суша.

Намирайки се вече в търговската зона на съюза, те доста по-лесно се транспортират до другите страни.

По оценка на ECPA 15% от СРЗ на открития световен пазар са с неизвестен произход. Това води не само до финансови загуби за топ производителите на агрохимия, но и представлява заплаха за земеделските производители.

Фермер, който използва фалшив пестицид или хербицид, рискува. Често този тип продукти печелят чрез понижаване на съдържанието на активната съставка или замяната и с по-малко ефективна такава. Това може да е пагубно за насажденията и околната среда.

Част от кампанията срещу фалшивите СРЗ се състои в обучаване на играчите на пазара – от дистрибутори до агрономи, да идентифицират продуктите, които са със спорен произход, преди да стигнат до крайния потребител.