Не първо столетие сурова тръстикова захар се доставя до Лондон в разположен на пристанището захарен завод на компанията Tate&Lyle Sugars. Там тя се преработва и се получава добре познатата бяла захар, пише propozitsiya.com, позовавайки се на материал на The Economist.

Колебания в цената на захарта

Тръстиковата захар доминира на световния пазар и представлява 80% от цялата захар. Впрочем в Европа тя съставлява едва 20%, останалите 80% се произвеждат от захарно цвекло. То вече 200 години е основна суровина за производство на захар на Стария континент.

Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС грижливо защитава захарното цвекло. През последните години обаче Съюзът реформира своята система на квоти и субсидии, за да понижи цените на хранителните продукти и да подобри конкурентоспособността на ферерите. В частност през 2015 г. бяха отменени квотите за мляко.



Източник: pixabay.com

Сега дойде редът на захарта. От октомври 2017 г. ЕС има намерение да намали минималните цени и квоти за производство на захарно цвекло. Комплексните ограничения на вноса обаче остават, за да се поддържа доходността на фермерските стопанства.

В хода на подготовката за настоящата реформа секторът за захарно цвекло е модернизиран – има компенсаторни схеми, които са свързани със затварянето на заводи и понижаването на броя на производителите на цвекло, които дълго време са получавали държавна подкрепа.

Усъвършенстването на технологиите за сеене повиши добивите на цвекло, отбелязва сътрудник на трейдърската компания ED & F Man Кона Хаке. Базирайки се на данни за засетите площи през лято 2017, Хаке очаква ръст на общия добив на захарно цвекло със 17% дори при неблагоприятно време.

Какво още означава прекратяването на подкрепата на производството на захарно цвекло?

ЕС ще стане нетен вносител на захар за първи път от десет години насам. Крайният продукт от цвеклото не може на практика да се различи от този от тръстика. Същевременно ограниченията върху експорта не са се променяли от 2005 г.



Източник: pixabay.com

Европейските износители ще се сблъскат със силна конкуренция. Бившите им купувачи, например от Близкия Изток и Северна Африка, вече разполагат със свои заводи за преработка на сурова тръстикова захар.

До каква степен ще им ръст на производството и експорта зависи от цените на световния пазар. Поради реструктурирането на отрасъла със захарно цвекло европейските цени на захарта съществено се понижиха – от 700 евро/тон през 2013 г. до около 500 евро/тон в началото на 2017 г.

След отслабването на защитата на сектора, европейските цени ще се ръководят от промените на пазара.



Източник: pixabay.com

Това, разбира се, може да повлияе на решението на фермерите да отглеждат захарно цвекло. Те ще запазят своята конкурентоспособност в условия на умерено понижаване на цените, но един рязък спад ще ги отблъсне.

Преработващите заводи предлагат на фермерските кооперативи дългосрочни договори с цел стабилизиране на доставките, а форуърдните* договори позволяват на отрасъла да се застрахова от покачване на цените.

Никой обаче не знае доколко ефективни ще бъдат тези договори.



Източник: pixabay.com

Реформата не означава, че тръстиката и цвеклото ще бъдат равнопоставени в Европа, казва Джералд Мейсън от Tate & Lyle Sugars. Вносът на тръстиковата захар продължава да подлежи на ограничения. Системата на тарифи и квоти прави доста скъп вноса на иначе евтината захар дори от производители като Бразилия и Мексико.

От The Economist отбелязват още, че печалбите на преработвателите на тръстикова захар в ЕС, които, по данни на Еврокомисията, работят в девет страни от Общността, ще намалеят, тъй като цените на бялата захар са се понижили, а стойността на внасяната суровина остава висока.

* Форуърден контракт (Forward Contract) – договор , при които продавачътсе съгласява да достави даден актив на определена бъдеща дата. За разлика от фючърсните контракти, тези не са стандартизирани и се договорят между участниците.