Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз (ЕС) сериозно подпомага земеделските производители, за да могат те да произвеждат и доставят екологични стоки и услуги. Това сочат данните от доклад на Института за европейска политика в областта на околната среда, публикуван от Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" към Европейската комисия (ЕК), съобщава Дневник.

Според данните на Института за европейска политика в областта на околната среда дейността на фермерите има като резултат разнообразни екологични и социални обществени блага, включително ценни културни пейзажи и опазване и поддържане на ливади с много различни растителни видове. Освен това земеделските стопани помагат за съхранението на въглероден диоксид и за запазването на висококачествени води и почви, като се грижат за земята.

Докладът сочи, че селскостопанската политика на ЕС съдържа редица мерки за подкрепа на фермерите. Мерките за развитие на селските райони, като например агроекологичната мярка, предоставят стимули за земеделските производители за по-целенасочено доставяне на широка гама от обществени блага, пише в текста.

Снабдяването и достигането на услугите и стоките, произвеждани от фермерите, до обществото ще бъде все по-недостатъчно в бъдеще. Причините за това за както тенденциите за повишаване на цените на стоките, така и технологични фактори, въздействието на промените в климата и други, става ясно от изследването. В тази връзка вероятно ще е необходима по-сериозна публична интервенция в сектора, заключава докладът.

Заложената идея в ОСП на Евросъюза за стимулиране на фермерите в еко и биопроизводството е много добра. До колко обаче тя се осъществява на практика в нашата страна, всеки може сам да прецени. Посочваме само два примера от България, които поставят страната ни малко в страни от рамката ОСП за стимулиране на екологичното производство – либерализирането на закона за Генетично модифицираните организми и неизплатените към момента средства за агроекология на производителите...