Преди два дни Фермер.БГ публикува статия за пчеларството в България, написана от Пламен Иванов, председател на Национален браншови пчеларски съюз. Материалът предизвика голям интерес и много коментари на читатели. Възможност за отговор на написания от г-н Иванов коментар поиска председателят на Националната браншова организация „Български пчеларски съюз” Ганчо Ганев:

Повод да напиша тези редове е статията на г-н Пламен Иванов, публикувана в сайта Фермер.БГ от 04.01.2010 г. Ако упреците по програмата бяха лично към мен, като председател на Национална браншова организация „Български пчеларски съюз” нямаше да им обърна внимание, понеже знам кой е Пламен Иванов. Но да се хули и омаловажава труда на хората участвали и разработвали програмата и да не взема отношение смятам, че не е редно.

От 35 години съм в бранша.  От 5 години съм председател на Национална браншова организация „Български пчеларски съюз”, в която към момента членуват 54 юридически лица. В тези 54 организации членуват пчелари физически лица. Организацията няма структура само в област Перник.

За тези 35 години пред очите ми са минали много случки, много лидери, много вождове, но такова нахално, нагло и безочливо чудо не бях срещал.

Организацията, която представлявам започна разработката на програмата през 2006 г. чрез анкета в сектора, която е неотлъчна част от програмата по изискване на регламента. В същност Регламент 797, който вече е част от Регламент от 1234 е специфичен Регламент, отнасящ се само за пчеларството. Ние не сме знаели дали България ще стане член на Европейския съюз, но сме подготвяли сектора за тези предизвикателства.
   
Програмата е представена на ЕК в указания от регламента срок, а имено 15.04.2007 г. Същата тази програма е първата приета от ЕК програма на България в областта на земеделието и то забележете без забележки.
   
Бюджетът по програмата е направен според изискванията на Регламента и броя на пчелните семейства в България. За този 3-годишен период това са били възможностите на България.
   
Явно г-н Иванов трябва наистина да се консултира с г-жа Мариета Нейкова от МЗХ относно Националното и Европейско законодателство, касаещи сектора.
   
Програмата е направена елементарно, за да служи на самите пчелари. Кандидатстването и усвояването на субсидиите по тази програма е чрез  подаване на заявление, а не чрез проекти, консултантски фирми и т.н. и т. н. Явно на някой му е болно, че не могат да се откраднат пари по програмата.
   
По-зле щеше да бъде ако г-жа Мариета Нейкова и г-н Цветан Димитров не бяха си свършили служебните задължения, както се изисква по цитирания горе Регламент.
   
За членствата на Българските организации в Световните  пчеларски организации за форумите провеждани в България, за авторитета на различните Български пчеларски организации може би трябва да стане въпрос на по-късен етап.
   
Добре е човек да се обръща понякога назад за да види каква диря оставя след себе си, дали има повод  да върви с вдигната глава или просто смирено надолу.
Кой какво е допринесъл за развитие на Българското пчеларство в последните  20 години историята ще го покаже.


Председател на НБО „БПС” Ганчо Ганев


Още по темата:

За управленското безхаберие и нехайство към пчеларството в България


снимка: Село.БГ