Горенето на слама и стърнища не е ефективен начин за борба с гъбичните заболявания. Вредата от него върху почвата и околната среда обаче е очевидна, пише  infoindustria.com.ua.

Напояваме ли ефективно?

За 30-40 секунди изгаря 1 кв. метър слама. Температурата на повърхността на почвата в такива условия достига 360 градуса, а на дълбочина 5 см – около 50 градуса.

Като резултат от този „агро“ метод в дълбочина от 0-5 см изгаря хумусът, а на дълбочина 0-10 см се нанасят съществени вреди върху продуктивността на почвата.

Съгласно резултатите от изследването учените в различни региони на Украйна изгарянето на слама влошава биологическите и водно-физическите свойства на почвата. Между 52 и 67% се понижава нивото на агрономически най-ценните агрегати. Водоустойчивостта пада от 52-58,5 до 49,4-52.

Освен това фермерите трябва да знаят, че за всички организми, формиращи почвата, температура над 40 градуса е смъртоносна. След полеви пожари изгарят полуразложилите се органични остатъци и безвъзвратно се губи органичния въглерод и азот. Умират полезните микроорганизми, водорасли, мезофауна, дъждовни червени и др.

Унищожават се и полезните насекоми и птици.

Горенето на растителни остатъци нанася вреда и на хората. Във въздуха попадат съединения на тежки метали в огромни количества, както и канцерогенни вещества.

С всяко следващо палене почвата губи своята жизнено важна структура и става все по-малко плодородна. За възстановяването й в същото време е необходима повече от година.