С много дебати премина обсъждането на промените в закона за генетично модифицираните организми, което се проведе между парламентарните комисии по земеделие и околна среда и представители на фермери, екоорганизции и граждани. Лобирането (от корпорациите, от някои крупни земевладелци и не на последно място политическото лоби) за либерализиране на закона е наистина много силно, коментира пред Фермер.БГ Ивелин Желязков (izhel), член на Социалната мрежа на българските фермери и един от участниците в работната група.

Това, което успяхме да постигнем е, че забраната за пускане на ГМО в териториите, включени в Националната екологична мрежа НАТУРА 2000 (чл. 80) ще остане в Законопроекта за изменение на Закона за ГМО и ще бъде предложена за гласуване на депутатите на второ четене, обясни Желязков. Трудно обаче ще извоюваме 30 км буферна зона около защитените територии по закона за биоразнообразието, забранена за освобождаване в околната среда на ГМО, смята Желязков.

Димитър Кацов от инициативния комитет на родители и граждани „За България – свободна от ГМО” коментира, че 30 км около НАТУРА покриват около 80 % от територията на България. Така на практика не оставят икономически значими територии, на които да се сее ГМО, което не е удобно на големите компании и така те нямат интерес. Когато се махнат 30 км зони обаче ще има достатъчно площи за засаждането на ГМО култури, обясни още Кацов.

Управляващите от своя страна са заявили, че при промените на закона няма никакви икономически интереси (нещо, което, уви, е трудно да повярваме!!!).

Другият най-оспорван текст от законопроекта е параграф 55, който отменя досега съществуващия чл.79, забраняващ освобождаването в околната среда и пускането на пазара на следните ГМО: тютюн, лоза, памук, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури. Полагаме наистина много усилия и аргументи в това този член да се запази, но съпротивата от страна на управляващите по отношение на него е много голяма и трудно ще се преборим.

В четвъртък ще се проведе още една работна среща между парламентарните комисии и организациите. Това, което ще отстояваме тогава е 30 километровата буферна зона около защитените територии и запазването на чл.79, заяви Желязков.

Припомняме, че една от най-влиятелните организации в агросектора в България Националната асоциация на зърнопроизводителите се обяви против промените в закона за ГМО.

© 2010 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!