Ученият-ботаник Кент Брадфорд вярва, че простички керамични топчета, които изсмукват влагата от колнта среда, могат да направят селското стопанство далеч по-енергийно ефективно, а продукцията – по-здравословна и по-евтина, съобщи Грийн Тек.
 
Мънистата, за които той говори, следва да са изработени от зеолит. Това е вид порест минерал, който лесно се свързва с други материали. Порите на зеолита могат да бъдат „обучени“ да улавят водните молекули, казва Брадфорд, професор по растителни науки в Университета на Калифорния.
 
Зеолитните топчета могат и да намалят загниването на посевите заради висока влажност, както и развитието на гъбични инфекции.
 
Селскостопанските зеолитни „перли“ са разработени от Rhino Research в Тайланд. Брадфорд и сътрудниците му са прекарали там няколко години в тестване и усъвършенстване на технологията заедно с местните фермери и техни колеги от Индия, Непал, Кения и други тропически страни. 
 
В рамките на изпитанията учените поставяли мънистата от зеолит заедно със събрания ориз или царевичните семена. Зеолитните мъниста били поставяни в мрежести торбички или преградени отделения в контейнерите. Улавяйки влагата, зеолитните „перли“ значително намалили гниенето и гъбичните инфекции.
 
Сега учените работят за популяризирането на решението. Те виждат неговоро приложение в отглеждането и добиването на храни като бадеми, орехи, ориз и всякакви зърнени култури. Изследователите са категорични, че там, където сушенето се извършва чрез обдухване с топъл въздух, зеолитните зърна могат да работят също толкова добре.
 
Самите топчета имат нужда от изсушаване също, след като си свършата работата по изсмукване на влагата. Това обаче може да става в компактно пространство и по множество начини, които предполагат по-малък или даже нулев разход на енергия.