Производители от Силистренско искат държавата да се намеси и да определи минимална изкупна цена на зърното на базата на себестойността му. Така земеделците се надяват да избегнат фалит. Една от причините за страховете им е и рекордната реколта от пшеница, която беше прибрана тази година в България.
 
 
Наличните запаси и у нас, и по света са огромни, изчисляват земеделците. Само за тази година в България са произведени 5 300 000 тона пшеница, а има и още 700 000 тона от миналата година.
 
Според производители, затова цената на зърното върви надолу трета година. За да бъде родният фермер на печалба, той трябва да продаде половината си зърно преди Нова година, а другата половина след 1 януари, смята Иван Добрев, председател на земеделска кооперация. Тази тактика обаче не винаги работи.
 
 
"Миналата година се случи така че преди Нова година зърното имаше висока цена, след Нова година се срина – и предвид многото зърно, което има произведено през настоящата година, ние решихме да продадем. Но се оказа, че пак трябвало да приложим същата тактика - половината да продадем, половината да оставим", заяви Добрев пред националната телевизия. 
 
Зърнопроизводителите не искат да сменят вида на културите, които отглежда. Те нястояват за помощ от държавата.
 
"И просто сме в едно положение, в което смятам, че е крайно време държавата все пак да се намеси, както прави в Турция турското правителство. Също и във Франция – където да се определи от правителството на базата на себестойността на всяка една зърнена култура - каква е минималната цена, на която може да се изкупува зърното", обясни Добрев.