Има много други европейски цели, които искаме да постигнем, пари са нужни на всички. Ако обаче не сте сериозни за това, което искате да постигнете, няма как да настоявате за сериозен бюджет. 
 
Това каза представителят на Европейската комисия Иман Буут по време на втория дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро. 
 
Той обърна внимание на един от главните аспекти, които в момента определят и влияят на бъдещите сметки за парите на Европа – Brexit. 
 
„Британците ще ни напускат, но внасят значителни средства. Ще идват по-малко пари и дали ще справяме с намалени бюджети, или другите ще трябва да плащат повече, това не е много популярен въпрос“, каза Буут. 

По думите му има и други предизвикателства, които изискват пари като защитата на Европа, проблемите с бежанците и др. 
 
 
„Все повече забелязваме, че когато съществува криза, изведнъж ЕС не може да реагира бързо, защото са конкретизирани бюджетите, а не може да  вземем пари от друго място. Затова този път ще се опитаме да имаме по-голяма гъвкавост“, каза Буут.  
 
По думите му идеята на директните плащания е стартирала, за да се постигнат по-ниски цени, но реално това е приход за фермерите. 
 
„Опитахме се да свържем това със системите за околната среда. Държавите членки имат голямо влияние върхуу това, което се решава на регионално или национално ниво. Те трябва да решат кое е най-подходящо за тях, какъв трябва да бъде балансът, когато се извършват различните видове плащания“, добави Буут.
 
Според него фермерската общност няма желание за промяна, но има редица проблеми, които ОСП, такава, каквато е, не решава. 

„Във всяка държава членка доходите от селско стопанство са по-ниски, отколкото в другите сектори. Затова се опитваме да измислим как да привлечем млади фермери. Имаме проблеми в някои селски области, защото се обезлюдяват“, отбеляза Буут. 
 
Той обясни ниските доходи в сектора с това, че често фермерите трябва да се съобразят със предлаганата им цена за тяхната продукция. 
 
Едиин от най-важните моменти, според Иман Буут, е фокусирането върху това как да се намалят въглеродните емисии и според него стопаните имат голяма роля в този процес.