Японските компании SoftBank и Docomo предоставят на чуждестранни фермерски стопанство технологии „Интернет на нещата“. Умни датчици и системи за мониторинг ще помагат с цел повишаване на реколтата от ориз и маруля, а също така за дистанционно наблюдение на домашните животни, пише  aggeek.net.

Камери и сензори в земеделските площи

Медиакорпорацията SoftBank през юли стартира пилотни тестове на умни датчици в Колумбия. Миниатюрните устройства са инсталирани в отделни части на оризови полета. Датчиците проследяват нивото на хранителните вещества в почвата и водата, а също така измерват температурата и степента на влажност.

На основата на събраните данни се изготвя ръководство за всеки фермер индивидуално – то става достъпно в приложение на смартфона.

В проекта ще вземат участие още принадлежащата на SoftBank компания PS Solutions, колумбийският Международен център за тропическо селско стопанство и конгломератът Hitachi.

Японският мобилен оператор Docomo също стартира инициативи, посветени на развитието на смарт фермерството. Този път не в Южна Америка, а в Северна, а също така и в Азия.

Собствениците на ранчо ще получат чипове за контролиране на животните. Става дума за неголям датчик, който е поставен под кожата на кравите. Той ще проследява температурата на тялото на животните. Ако една крава покаже признаци за настъпване на раждане, фермерът получава известие на телефона си.

Датчиците ще се използват и за контрол на нивото на водата  и температурата на оризови полета.

Друга японска телекомуникационна компания KDDI пуска в продажба мини градини за отглеждане на марули. Вградени в контейнерите камери ще проследяват развитието на реколтата, а чрез приложение на телефона на потребителя ще известяват кога е необходимо поливане. Засега устройството ще се продава в Южна Корея, Китай и Тайван.

По данни на Nikkei Asian Review до 2022 г. пазарът на смарт технологии за фермери ще достигне 11,2 млрд. долара. През 2016 г. той възлиза на 5,18 млрд. долара. Много фермери вече използват дронове, GPS-технологии, системи за управление на фермата и роботи. Популярност набират още вертикални и контейнерни ферми, които спомагат за повишаване на реколтата и понижаване на разхода на вода.

Технологиите се превръщат в необходимост, тъй като фермерите намаляват в световен план. Например през 1900 г. 41% от работната сила в Америка е работила във ферми, а днес този показател е само 2%.

Япония и Китай също изпитват дефицит на работна сила в селското стопанство.