В Испания се опитваме националното ниво да общува с регионалното. Така и създадохме нашата обединена позиция за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Според нея фермерите трябва да бъдат основните играчи. Това каза Хосе Луис Саенз Гарсия-Бакеро от  Министерството на земеделието, рибарството, храните и околната среда в Испания по време на втория дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и фондация ИнтелиАгро. 
 
 
„Винаги сме били наясно, че селското стопанство е важно. Шеговито или не трябва да кажем, че повече знания на хектар, ще ни донесат и по-ефективна ОСП. Твърдо сме убедени, че ОСП може да направи повече за европейското общество. За тази цел обаче трябва да я засилим, а не да я отслабим“, коментира Хосе Луис Саенз Гарсия-Бакеро.
 
Според позицията на Испания е необходимо да се вземе предид нуждата на потребителите, която да бъде съобразена с международните споразумения и с европейския дневен ред. Освен това да се осигури стабилна правна рамка, подобаваща подкрепа за хранителния сектор и силна политика на ниво европейска общност.
 
„Нашата позиция не отрича директните плащания, а точно обратното, според нас, те трябва да продължат да играят основна роля в ОСП. Освен това селското стопанство трябва да е част от решението за промяната на климата и опазването на околната среда. Така че трябва да се помисли и затова. Освен това фермерите и животновъдите трябва да бъдат подсигурени с нови модели за селскостопански и животновъдни практики“, коментира експертът.
 
 
По думите му в Испания има голямо разнообразие на климатични модели и е важно ОСП да отразява това разнообразие. 
 
„Нужна е гъвкавост. Испания иска да съществуват инструменти за управление на риска на селскостопанските пазари. Трябва да се засили и позицията при преговорите на фермерите във веригата за доставка на храни“, каза още той.
 
Хосе Луис Саенз Гарсия-Бакеро коментира, че е малко вероятно преди 2023 г. да бъде направена някаква съществена реформа в ОСП. 
 
„През май 2018 г. ще се водят преговори за многогодишната финансова рамка. Дори и при успешен дебат трудно ще се стигне до споразумение преди изборите за европейски парламент. България ще председателства ЕС през първата половина на 2018 г. В този период ще бъдат приети решенията за финансовата рамка, ще бъдат правени предложения за ОСП и т.н. Така че ние залагаме много на българското председателство“, не се поколеба да каже експертът.
 
Според него всички политики трябва да допринасят добавена стойност за общността.
 
„Ние сме убедени, че трябва да бъде направена оценка на сегашната ОСП и да се промени съобразно новите предизвикателства на европейското общество. Трябва да убедим фермерите да адаптират начините си на производство и да се борим срещу промените в климата. Вярвам, че можем да станем свидетели на зелена революция през следващото десетилетие, ако успеем обаче да установим необходимите мерки в новата ОСП, които да подкрепим финансово“, заключи Хосе Луис Саенз Гарсия-Бакеро.