През последните години се наблюдава повишаване на случаите на кокцидиоза, пише agriland.ie.

7 стъпки за по-добро хранене на телетата

Изданието допълва, че тя често се дължи на късната пролет, която провокира позакъсняло активизиране на добитъка, което на свой ред допринася за повишаване на риска от инфектиране на постелките на телетата.

Ключът към предпазването от кокцидиозата е в поддържането на добра хигиена с напредването на сезона на отелването.

Какво провокира кокцидиоза?

Подобно на криптоспоридиозата, кокцидиозата се провокира от протозои.



С времето добитъкът изгражда имунитет към състоянието, но младите телета с недоразвита имунна система, поставени в условия на замърсена среда, могат да се заразят.

Замърсената среда предразполага телетата към поглъщане на много незрели протозои. Обикновено кокцидиоза се наблюдава при млад добитък на възраст 3 седмици – 6 месеца.

Инфектираните животни изхождат огромно количество овоцити, което може да провокира замърсяване на средата, в която живеят и другите телета.

Проблемът при овоцитите е, че те са резистентни и оцелеят за дълъг период от време.

Клинични признаци

Кокцидиите могат да провокират воднисти изпражнения, тъй като те увреждат лигавицата на червата. Като резултат се понижава способността на телето да абсорбира течности и хранителни вещества. Заразените телета се дехидратират, дори може да забележите кръв или части от лигавицата на червата. Животното заслабва и започва да се движи некоординирано.



Понякога в стадото може да има субклинична инфекция, при която животните показват много малко симптоми и се възстановяват с течение на времето, но това се отразява негативно на развитието им.

Лечение

Ако преди време в стадото е имало случаи на кокцидиоза, трябва да бъдете бдителни, тъй като заразяването може да се повтори – особено, ако хигиената не е на добро ниво.



Възможно е ветеринарят да препоръча редовен прием на лекарствени препарати, които обикновено се дават орално, в зависимост от теглото на телето.

При животните, при които се забелязват воднисти изпражнения, е препоръчително да се проведе терапия с електролити. Те трябва да бъдат изведени от стадото.

Превенция

Казват, че превенцията е най-доброто нещо, което можете да направите, за да не се налага да лекувате. Срещу кокцидиоза ваксина няма.



Хигиената е от ключово значение. Повишете количеството на сламата в постелките.

Избягвайте натрупване на фекалии около храната и водата на животните. Стремете се телетата на различна възраст да не се смесват, тъй като младите са по-предразположени към заразяване.

Ако вече имате проблем, поддържайте навесите почистени и дезинфекцирани, като използвате силен дезинфектант. Консултирайте се с ветеринаря, ако не знаете към какъв дезинфектант да се насочите.