Вчера се проведе Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство в Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Най-голяма дискусия е предизвикала темата за изчерпването на средствата по мярка 10 и мярка 11, разказаха производители за Фермер.БГ. 
 
 
„След грубо пресмятане се оказва,че около 80% от средствата за биоземеделие отиват не в биопроизводство на продукти, а в поддържащи направления, като  ливади и пасища, ливади за косене, за култури с дълъг период на отглеждане до първо плододаване“, коментира за Фермер.БГ председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) Божидар Петков. 
 
 
Въпреки това, тези бенефициенти за поет 5-годишен ангажимент нямат реализирана биопродукция, но усвояват средства за биоземеделие.
 
От асоциацията предлагат министерството да направи основна ревизия по всички схеми на подпомагане и да се запушат всички "дупки", през които изтичат средствата за биопроизводство. 
 
„Също така бе дадено предложение да се затегне контролът на биопроизводителите с помощта на химични анализи и на некоректните "биопроизводители" да бъдат наложени санкции и прекратяване на поетите ангажименти и връщане на получени средства“, заяви Петков. 
 
 
Дадено е било предложение да се въведе кратък срок за доброволен отказ от поети биоангажименти, след което да се направят проверки и да се налагат санкции.  
 
„Така ще бъдат осигурени средства за бъдещ период за коректните биопроизводители на биопродукти. Така макар и болезнено и с неохот,а както гущера си къса опашката, реалните производители на биопродукти трябва да скъсат некоректните и нелоялните "колеги" защото биопроизводството е начин на живот и мислене, а не гонка за субсидии“, заключи Петков. 
 
Подобно е мнението и на производителите на овощни култури. 
 
 
Относно проблемите с мярка 11 „Биологично земеделие“ председателят на Добруджанския овощарски съюз Димитричка Търпанова заяви:
 
Пари за биологичните производители няма. Най-лошото е, че с приоритета по първия прием на подмярка 4.1 средствата се заеха от много стопанства в преход към биологично производство, които никога няма да станат производители на биологична продукция, но заемат парите на тези, които действително реализират по-малки добиви и произвеждат  сертифицирани плодове и зеленчуци“.
 
От съюза смятат, че ако това се избегне, ще се освободи ресурс за „истинските производители, които имат  нужда от помощ да развият своите биологични стопанства“.
 
 
Отделно от това Търпанова коментира и засегнатия на КС проблем с мярка 10 „Агроекология и климат“.
 
„Две са направленията, по които производителите на плодове и зеленчуци получават подпомагане по мярка 10: ерозия на почвата или т. нар. зачимяване и ерозия на старите български сортове. Не получихме отговор колко са средствата, които са изплатени по мярката на година за тия две направления, и какъв дял от бюджета на цялата мярка 10 вземат производителите на плодове и зеленчуци“, каза Търпанова.
 
Тя допълни, че не е станало ясно и колко средства са необходими, за да бъде отменена заповедтта на министерството за спиране приема по тия мерки. 
 
„Има остатъчен бюджет и ако действително държавата има желание може да остави подпомагането и ние се надяваме на справедливо разпределение на остатъчния бюджет“, заяви Търпанова.