Оптималната дължина на нарязания фураж не бива да бъде по-дълъг от ширината на устата на животното. Това е начинът за най-благоприятното му усвояване от кравите, обясни Стоян Хараланов, мениджър ключови клиенти в Марпекс Агро, по време на пътуващия семинар „За повече мляко-повече знания“, организиран от Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ), днес във Велико Търново.
 
 
„Веднъж попаднала храната в устата на животното, се предизвиква стимулирането на „скрач“ ефекта, който се изразява в драскане по ръбовете на стомаха и това стимулира процеса по преживяне, което значи, че животното е здраво“, обясни Хараланов.
 
По думите на експерта киселинната среда е изключително важна за протичането на процесите в стомаха на кравите. За целта обаче трябва да бъде определено идеалното ниво на pH.
 
 
„Много е важно да се определи киселинната среда, за да протичат правилно жизненоважните процеси без отклонения. Оптималният диапазон за функционирането на микроорганизмите в търбухът е при pH в диапазона между 6 и 6.5“, каза още той.
 
Друга неизменна част за здравето на кравите е успешната хранителна програма.
 
„Правилно изготвената рецепта е необходимо да бъде една и съща всеки път, тъй като бактериалните щамове се адаптират към състава на подавания фураж. При смяна на някоя от съставките, микроорганизмите и бактериите трябва отново да се нагаждат към новата среда, а това от своя страна ще доведе до промяна в поведението на животните“, разясни Стоян Хараланов.