Горещата тема за това лято, дали да се продава българска земеделска земя определено вълнува стопаните. 
 
На въпрос на Фермер.БГ Съгласни ли сте да се продава земеделска земя на чужденци? над 1000 читатели споделиха мнението си. 
 
Категорично българските земеделски производители са против българската обработваема земя да бъде продавана на чужденци, дори това да коства на страната ни санкции от страна на Европейската комисия (ЕК).
72,22 процента от отговорилите са посочили този отговор. 
 
 
В случай, че България не предприеме действия и откаже да бъде изменено сега действащото законодателство, минималната еднократно платима сума е в размер на 839 000 евро. Заедно с това може да бъде наложена и периодична имуществена санкция в минимален размер на 660 евро.
 
Ако се стигне до глоби, те ще бъдат платени от средства от еврофондовете, предвидени за българските земеделски производители. 
 
Далеч назад – 13,61 % са тези, които смятат, че продажбата на земеделска земя трябва да се осъществява само за граждани на Европейския съюз (ЕС), каквото е записано в настоящите промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ).
 
Така фирми и граждани от ЕС, ще могат да придобиват безпрепятствено ниви, ливади и градини у нас, докато ограниченията за придобиване собственост върху земеделските земи, ще останат за гражданите на трети страни или търговски дружества. 
 
 
От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обаче настояват да бъдат въведени няколко изисквания, тъй като земеделската земя е основното средство за производство на земеделския стопанин и това средство за производство не трябва да се предоставя така лесно в чужди ръце.
 
9,04 процента от отговорилите на анкетата на Фермер.БГ са на мнение, че нямат против българската земеделска земя да се продава на граждани на ЕС и на трети страни, а едва 5,14 на сто смятат, че земята не бива да се продава на чужди граждани, но са притеснени от санкциите, които бихме могли да понесем от европейските институции.