Какво ви е необходимо, за да представите своето произведено мляко или млечни продукти в Обединените арабски емирства (ОАЕ). 
Според общата тенденция и прогнозите за развитие на продажбите в ОАЕ от 2014 г. насам предстои плавно увеличение. 
 
 
По-специално при млякото за пиене прогнозите са за доста голям ръст от 31% във физическите обеми и ръст от 7,59% в стойността до 2018 година. Обемът на продаваните кисели млека и други подобни млечни продукти се очаква да се увеличи от 204 610 тона през 2015 г. до 288 200 тона през 2018 г., което ще представлява увеличение от 40,9%.
 
Стойността на продажбите на сирене също се очаква да нарасне с 30%, достигайки 360 млн. долара оборот и търгувани обеми от 23,6 хиляди тона общо за всички видове сирена.
 
 
Именно поради тази причина българските стоки биха могли да получат добра възможност. 
Очаква се новоразкритата през октомври 2015 г. Служба по търговско-икономическите въпроси в Дубай да допринесе за още по- динамично развитие на двустранните търговски и инвестиционни отношения между България и емирствата. 
 
Повечето митнически услуги са електронно базирани от Дубай. 
Митнически електронни услуги и в момента са достъпни през Търговски портал, в който са включени основните стъпки и документи, изисквани от бизнес контрагентите при внос на стоки в ОАЕ.
 
За да се осъществи успешен внос на мляко и млечни продукти в ОАЕ е необходимо да се спазят следните общи и специфични изисквания, като се издадат необходимите документи, декларации и сертификати:
 
 
Документ, с който се уведомяват властите за пристигането на кораба и се посочват специфичните му нужди за акостиране на съответното пристанище. Уведомлението се подава от превозвача или неговия агент към контролните органи на пристанището най-малко 48 часа преди предвиденият час на пристигане (ПЧП). 
Може да бъде подадено и по факс или по електронен път. Необходимо е документът да бъде попълнен на английски език и да се представи в оригинал. 
 
 
Документ, с който се уведомява за пристигане на кораба в пристанището по направление, обобщава се натовареният товар, който ще бъде разтоварен и други необходими услуги. Уведомлението трябва да се подаде от капитана на кораба или неговия агент при пристигането на кораба. Необходимо е документът да бъде попълнен на английски език и да се представи в оригинал.
 
 
Документ, уведомяващ властите за пристигането на плавателно или превозно средство и обобщаващ стоките, натоварени в него. Той е задължителен за всички стоки, изпратени чрез морски или автомобилен превоз на товари и не зависи от конкретната цел на пристигане. Изисква се за митнически контрол и освобождаване. Не е необходим специфичен формуляр. Трябва да бъде изготвен от превозвача или негов агент, на английски или арабски език, в съответствие с образец, който може да бъде намерен на предоставения линк за повече информация. 
 
 
Официален формуляр за митническо освобождаване на стоките. Съдържа цялата информация, необходима за оценка на облагаемата стойност на пратката. Възможно е да бъде назован и “bill of entry”. Декларацията трябва да бъде попълнена от вносителя на английски или арабски език. 
 
 
Документ, съдържащ подробна информация за сделката. Необходим е за митническо освобождаване. Не се изисква специфичен формуляр. Фактурата трябва да бъде изготвена на английски или арабски език. 
 
 
Документ, съдържащ подробна информация за сделката, която се издава преди същинското фактуриране и в допълнение към търговската фактура. Може да се изисква от вносителя или от компетентните органи на страната вносител. Не е необходим специфичен формуляр. Проформа фактурата обикновено съдържа същата информация като крайната търговска фактура, но може да бъде по-кратка.
 
 
Документ, съдържащ подробна информация за пратката и служещ като основа за митническо третиране на стоки. Обикновено се изисква за митническо освобождаване. Не се изисква специфичен формуляр. Опаковъчният лист трябва да бъде изготвен от износителя на английски или арабски език, според стандартната бизнес практика и да включва информация за съдържанието на пакетите, описание на стоките, знаци и числа. Посочването на кода по Комбинираната номенклатура в листа, е задължително в ОАЕ. Да се представи на митническите органи в оригинал. 
 
 
Документ, удостоверяващ непреференциалния произход на стоките, които се внасят. Изисква се за митническо освобождаване. Сертификатът трябва да бъде представен от износителя, като може да се подаде на всеки език. Възможно е да се изиска оторизиран превод на английски или арабски език. 
 
 
Документ, потвърждаващ преференциален произход на стоките, които се внасят. Изисква се само, ако е заявено преференциално третиране по споразумение за свободна търговия или други договорености. Доказателство за преференциален произход се подава от износителя. 
 
 
Документ, съдържащ подробна информация за международния превоз на стоки по въздух и доказващ договора за превоз между изпращача и компанията на превозвача. Изисква се за митническо освобождаване. Товарителницата трябва да бъде изготвена от превозвача или негов агент, обикновено на английски език. Не е необходим специфичен формуляр, при условие, че документът отговаря на приложимите конвенции относно формата и съдържанието. 
 
 
Документ, съдържащ подробна информация за международния превоз на стоки по море. Той служи като доказателство за получаване на стоката от превозвача. Освен това, търговската товарителница служи като договор за транспортиране, задължаващ превозвача да достави стоката до получателя. Изисква се за митническо освобождаване. Трябва да бъде изготвен от превозвача или негов агент. Не е необходим специфичен формуляр, при условие, че документът отговаря на приложимите конвенции относно формата и съдържанието. 
 
 
Документът, който удостоверява, че е подписан договор за застраховка на стоките. Може да се изисква за митническо освобождаване. Трябва да бъде изготвен от застрахователната компания на износителя или вносителя, на английски или арабски език и да бъде представен в оригинал. Не е необходим специфичен формуляр.
 
 
Документ, в който официално са заявени отношения между изпращача и превозвача на стоките. Изисква се за митническото освобождаване на стоки, изпратени чрез морски или въздушен транспорт. Не се изисква специфичен формуляр. Трябва да бъде издаден от носителя на търговската товарителница. Документът обикновено се издава на английски език и трябва да се представи в оригинал. 
 
 
Документ, удостоверяващ, че дружество, което желае да упражнява внос на стоки, е регистрирано пред митническите органи на ОАЕ. Изисква се за митническо освобождаване и трябва да се представи в оригинал.
Таксата за обработка е 100 AED за първоначалното заявление и 25 AED за подновяването му. 
 
 
Документ, удостоверяващ, че търговците и дружествата са регистрирани за извършване на определени търговски дейности, от компетентния държавен орган на съответното емирство. Необходимо е заявлението да се попълни на английски или арабски език. Документът трябва да се представи в оригинал. Времето за обработка е от три до шест работни дни, като таксата за обработка варира от 600 до 15 000 AED в зависимост от вида на лиценз и регистрираните дейности.
 
С кого да се свържете за помощ и допълнителна информация 
 
Служба по търговско-икономическите въпроси в гр. Дубай, ОАЕ
Димитър Димитров
Jumairah Road, Villa 18, DUBAI, UAE
P.O. Box 72535
тел.: +971 4 3442419
моб. тел: +971 55327 8317
факс: +971 4 3442341
 
Началник отдел "Азия, Африка, Америка и Австралия"
Аделина Кьосева
ул. "Княз Александър І" 12
тел: +359 2 940 7688; факс: +359 2 987 4008
 
Референт за Обединените Арабски Емирства
Цветан Бояджиев
ул. "Княз Александър І" 12,
тел.: +359 2 940 7689; факс: +359 2 987 4008