НОА ще работи за бранша, ще се допитваме по всички въпроси до колективния орган и ще излъчваме мнение, позиция, коментар на различни текстове, наредби и т.н касаещи бранша. Хората трябва да разберат, че нещо се прави, някой работи и най-важното, те трябва да има на кого да се опрат. Това каза Симеон Караколев, съпредседател на НОА и председател на Асоциация на млечните овце в интервю пред Фермер.БГ. 
 
 
Г-н Караколев, още миналата година на отчетно-изборното събрание на НОА вие предложихте Бисер Чилингиров да се оттегли от поста си на председател, но това не се случи. Какво се промени тази година? 
Като цяло миналата година имаше събрание – първо и единствено за тези 6 години, при положение, че всяка година трябва да има подобно. Смяната на досегашния председател на НОА Бисер Чилингиров е един чисто юридически процес - нещо, коментирано в УС и най-вече една рутинна за него, наложила се в годините, операция. Този процес бе съгласуван след минало общо събрание, минали управителни съвети, минали искания от наша страна за свикване на управителен съвет, както и откази от негова страна за провеждане на подобно мероприятие. Всичко това е документирано и приложено в съда. 
 
Цитирам думите на г-н Чилингиров: „Много колеги бяха изненадани от това решение, предвид на това, че бях избран за длъжността от 120 души на общо събрание, докато сега съм свален от 12 човека на УС“, коментирайте ситуацията. 
Общото събрание, съставлява членската маса. Погледнато пирамидално, общото събрание упълномощава УС да управлява. Оттам нататък този УС може да взема решения, включително предсрочно сваляне на председателя. Това е възможно тъй като той системно не спазва и не изпълнява Устава. Това е нещо, което е коментирано с членовете на УС, разисквано и дискутирано. 
 
Казвате председателят не е вършил никаква учредителна дейност, как така се е задържал обаче на поста си 6 години? Това е един много дълъг период... 
Миналата година аз напусках събранието, тъй като бях дълбоко изненадан от това, което чувам. Всичко това има малка предистория. По устав УС трябва да се свиква минимум един път на 3 месеца, а отчетно събрание – един път в годината. Ролята на председателят е решенията, които взима по дадени въпроси, свързани с бранша, законодателството и всичко, касаещо структурата, да се допитва, коментира и докладва на УС и едва след това – взимане на решение и определяне на позиция. В една колективна структура, каквото трябва да е НОА – да защитава и да има подчертаващо обединителен характер и браншова насоченост, това съгласуване системно не е спазвано. Ние, членовете на УС, научаваме от медиите за проекти, договорени с фондации и други подобни прояви на асоциацията. Кажете ми, ако този проект, се провали или не се изпълни, кой ще трябва да плати? 
 
Членовете на асоциацията ... 
Именно, членовете на НОА – тези, които дори нямат представа, че това се случва и с които не е съгласувано подобно нещо. Лично аз миналата година очаквах г-н Чилингиров да си подаде оставка на база на всичко това, което казвам сега. Аз мога да дам много примери по въпроса. Например когато се организират срещи, работни групи в МЗХ или други институции, председателят трябва да се допитва до мнението на НОА, на УС, за да може да се излезе с позицията на асоциацията на тези мероприятия. Това, което е правено до момента е излизане с лична позиция по въпроси. Имало е случаи, в които се приема наредба и аз отивам да споря по темата, а администрацията да ми обяснява, че наредбата е съгласувана с НОА. Тази структура не е създадена да олицетворява мненията на един човек! 
 
Как виждате бъдещата визия на НОА? 
Като една структура, която да управлява колективен орган, да защитава интересите на животновъдите. НОА ще участва в дебати по различни въпроси, например, ако нещо се случи – нека изпращаме писмо със становище, а не да приемаме, че то вече е решено. Разбира се, може нищо да не се промени, но тази организация, трябва да покаже своята позиция, която в повечето случаи се разминава с тази на администрацията, и да се търси най-добрия вариант за фермерите. Когато се дискутираше обвързаната подкрепа и министърът на земеделието каза 110 литра за доказване - всички мълчаха. На никого не му светна лампата как тези литри ще ги докаже фермерът? Аз казвам, че 110 литра са много и че трябва да се доказват максимум 60, при което всички започват да скачат върху мен и да ми обясняват как 110 литра е нормално. Но аз не искам да продавам това мляко, аз искам да го изям, да го изпия, но щом съм го издоил, ми се полагат средства! 
 
За какво ще работите? 
Ще работим за бранша, ще се допитваме по всички въпроси до колективния орган и ще излъчваме мнение, позиция, коментар на различни текстове, наредби и т.н касаещи бранша. По този начин се постигна единението. Хората трябва да разберат, че нещо се прави, някой работи и най-важното, те трябва да има на кого да се опрат.

 

Писмо на НОА до МЗХ относно обвързаната подкрепа в сектор Животновъдство за периода 2017-2020 г.