Получихме информация, че цената на водата в Североизточна България ще се увеличи драстично и ще достигне до над 200 лв. на дка за сезон. Това каза Божидар Петков, председател на Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) за Фермер.БГ.
 
 
„По време на консултативния ни съвет обсъдихме цената на водата в района на Северна България и по-скоро Търговище, Попово и Лозница. Тази цена от 200 лв. на дка за сезон е драстично повишена и ако реално е така, води до притеснение сред производителите на ягоди и малини“, коментира Петков.
 
Водоползватели от Североизточна България изпратиха писмо, адресирано до служебния министър на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков, както и до изпълнителния директор на "Напоителни системи" ЕАД. В него те изразяват притеснението си и заявяват, че категорично не са съгласни с така представеното двойно поскъпване на водата за 2017 г., като дават конкретни примери.
 
В писмото си те посочват, че:
 
"За поливен участък – град Лозница, цената на водата за 2016г. беше: 
- помпена първо стъпало -  0,440 лв. куб.м.
- помпена второ стъпало -  0,540лв. куб.м.
 
Тези цени ние приемахме като много високи. При два броя поливки по 50 куб.м. вода или общо 100 куб.м. плащахме общо 54,00лв. на декар.
 
По новата методика за участък – град Лозница е предвидена прогнозна цена 45,00лв. на декар, като такса за първа поливка и 0,16 лв. на куб. м. за водата, при 50 куб.м. вода на декар следва да се плати общо 53,00 лв. на декар. При две поливки - 106,00лв. на декар. Разликата в цените при две поливки спрямо 2016г. е с 52,00 лв. повече ( 106-54=52). В град Попово повишението е с 57,00 лв. повече".
 
Водополвателите категорично не са съгласни с новите условия и методиката на изчисление.
 
"Посочените факти показват двойно увеличение на цената за напояване на един декар. С новите цени, съгласно новата методика, ако се приемат така, се очертава окончателно убиване и ликвидиране на напояването в региона. Самата методика има показатели, които далеч не кореспондират с реалността, включват се цифрови измерения, които не са известни на нас водоползвателите, от какво те произтичат. Вместо с новата методика, да се направи опит за облекчаване цената на водата и да се масовизира напояването, напротив, ще се постигне обратен ефект".
 
Днес, 23 март, ще се проведе заседание между Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД, в което ще бъдат обсъдени тазгодишните цени на водата.
 
 
Очаквайте повече информация по-късно във Фермер.БГ!