Има много сериозен проблем с водата. Тази година тя трябваше да е по-евтина от миналата година, но се оказва, че е много по-висока. С тези такси, които са въведени поливането става невъзможно. Това комантира Мариана Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите в България (НСГБ).  
 
 
Тя обясни, че на производителите, които използват капково напояване, е наложено едно количество вода, което е на декар. С капковото напояване количеството вода, което употребяват е по-малко от заложеното, но те са длъжни да го плащат. 
 
„Ситуацията не е никак добра, напротив - вместо водата да е по-евтина, тя е оскъпена. Турция и Гърция и страните около нас ще продължават да произвеждат по-добре и по-конкурентно, защото при голяма част от тях водата е безплатна или много по-евтина от нашата. Не искам да се връщам назад и да коментирам как беше съсипана цялата поливна система в България“ каза още председателят на НСГБ.
 
Тя добави, че и климатичните условия са се отразили много лошо на продукцията
 
 
„Още от зимата започнаха проблемите - беше много сурова зима. На много места овощните насаждения измръзнаха. След това започнаха слани и пак късни снегове, някои зеленчукопроизводители сменяха разсада по два пъти“, допълни Милтенова. 
 
По думите й голяма част от плодовите насаждения са унищожени от сланата, други са измръзнали, а много поражения има и след дъждове, които паднаха точно когато трябваше да се опрашват дърветата. 
 
„Реколтата за производителите на някои места е на нула, на други е 30%, на други е на 50%. Това никой не го компенсира и всичко е за сметка на производителите и за сметка на т.н. предприемачи, които в скоро време ще започнат да намаляват все повече и повече“, коментира Милтенова.
 
Според нея ситуацията не е никак добра нито за производството на плодове, нито за производството на зеленчуци
 
„Нещата не стават само от един министър. Всички надолу трябва да започнат да работят, и то трябва да работят смислено за тези земеделски производители, за тази икономика и за това земеделие в страната“ категорична е тя.
 
По думите й правилата трябва да се спазват, но когато се пишат тези правила трябва да се пишат с мисъл, а не да се повтарят методи, които не работят. 
 
„За една техническа грешка ти режат субсидията и на практика оставаш на нула.Сектор „Плодове и зеленчуци“ се определя като приоритетен, но пак е на опашката“, 
 
Според нея е необходима цялостна промяна, защото няма как да вървим напред и ще продължаваме да внасяме гумени домати и незнайно с какво обработени плодове.