В новата Обща селскостопанска политика (ОСП) първо животновъдството трябва да бъде подкрепено. Освен това, ако ДДС-то върху храните за животните отпадне, качеството на млякото ще се повиши и фермерите ще изхранват по-добре животните си. Това е първата крачка според мен, защото когато един фураж струва 0,60 лв., от тях 0,10 лв. са ДДС, обясни Михаил Дженков, козевъд от село Маломирово, Ямболско, чиято основна дейност е производство на фуражи. 
 
 
„Не знам как държавата би трябвало да ни защитава, но според мен правителството и държавата не са защитавали животновъдството. Убеден съм, че един бранш, който няма лоби, няма да бъде и защитен“, коментира Дженков.
 
По думите на животновъда следващата крачка е регистрация по Наредба 26.
 
„От 15 години отглеждаме кози, като през годините сме работили само с три мандри. До момента не сме били регистрирани по Наредба 26, но ще правим опит за създаването на фермерска мандра, защото сме разочаровани от млекопреработвателите. Може би дори сме им обидени, защото не ни броят“, сподели козевъдът.
 
 
Проблемът с отказа за изкупуване на млякото не се отразява на козевъдите, или поне не на тези в Ямболско. 
 
„При нас няма проблем с отказа да ни изкупуват млякото. Играта е в цената и в качеството. Нещата са на някаква базова цена, заедно с качеството, но като цяло както са се разбрали големите. На мен ми изкупуват млякото на 0,70 лв./л. Аз имам информация, която не трябва да се приема напълно, но с очите си видях, когато започнахме да работим с една от мандрите в района, че при тях пристигат цистерни, които са над 20 тона. Доколкото съм чул от шофьорите, това е мляко, което идва от Испания. Много е интересно как от Испания ще идва мляко и няма да искат да го изкупуват?!“, заключи Михаил Дженков.