Глобалното население консумира около десет процента повече храна, отколкото му е нужна за здравословно хранене, като най-неефективен се оказва процеса на животновъдството. Това е изводът от наскоро завършено международно изследване на учени от пет световни университета, пише списание Agricultural Systems.
 
 
За да определят количествено степента на загубите, геолози и климатолози от Великобритания, Германия и Австралия са изучили всички етапи на глобалната система за храна – от отглеждането и събирането на реколта до консумацията на храната. Един от изводите е, че загубите в животновъдството са в размер на 78% или 840 милиона тона. Повече от 1 милиард тона събрана реколта се използва за производството на 240 милиона тона хранителни продукти от животински произход – включително месо, мляко, яйца. Само на тази фаза се падат 40 процента от всички загуби на събраната реколта, сочи изследването.
 
 
В анализа става ясно още, че девет процента от храната се изхвърля или се оставя да се разваля. А почти половината от събираната реколта в световен мащаб, тоест около 1,2 милиарда тона, се губи заради свръхпотребление, изхвърляне, както и неефективни производствени процеси, преди храната да стигне до потребителите.
 
Повишеното търсене на някои храни, особено месо и млечни продукти, би намалило ефективността хранителната система храна и може да направи трудно увеличаването на населението на света по устойчив начин, категорични са учените.