Европейски наръчник за добрите хигиенни практики при производството на фермерски  сирена и млечни продукти бе публикуван тази седмица на английски език и до месец ще бъде достъпен и на български език, съобщиха от Фондация за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА.

 

Спад от 3,3% в ценовия индекс на млечните продукти

 

Наръчникът е подготвен от FACE, Европейската асоциация на производителите на занаятчийско сирене, в която членува и българската фондация. Експерти на фондацията, която има опит в редица проекти за фермерски храни, са участвали при разработването на документа.

 

“Наръчникът ще бъде от изключителна полза за българските производители на фермерско сирене и млечни продукти, чийто брой непрекъснато се увеличава, над 1000 са вече  регистрираните по Наредба 26 на МЗХ за преработка и директни продажби“, заяви д-р Стоилко Апостолов, управител на БИОСЕЛЕНА. 
 
Нов документ
По думите му това е базов документ, който дава информация на производителите за добрите хигиенни и производствени практики. Също така производителите ще могат да се запознаят с анализа на риска и много други възможности. 
 
 
През декември миналата година наръчникът бе одобрен от Европейската комисия и от 28-те страни-членки и вече е официален документ, към който могат да се отнасят фермери и производители, както и администрацията и контролните органи във всяка една страна на ЕС.
 
На 17 януари 2017г. наръчникът бе публикуван на сайта на Европейската комисия на английски език, в момента се превежда на 23-те официални езици на ЕС. Българската му версия се очаква да излезе до края на февруари.
 
“Както всеки производител на храни фермерите и занаятчиите носят цялата отговорност за безопасността на храната, която произвеждат. И ако приемем, че качеството е по-добро заради редица фактори, то безопасността трябва да се гарантира и да се следи ежедневно”, обясни Стоилко Апостолов.
 
Зарази
По думите му млякото и млечните продукти са благоприятна среда за развитие на голям брой микроорганизми, някои от тях силно патогенни и дори смъртоносни за хората.
 
 
Животните, от които се добива млякото, също боледуват от болести, част от които са опасни за хората. 
 
„Опасни могат да бъдат и част от химикалите, които се използват за почистване и дезинфекция, преносители и източници на зараза могат да бъдат и хората, работещи във фермата, както и клиентите в магазина или на щанда на пазара.
 
Всички тези рискове са добре описани и обяснени в наръчника, както и какви мерки трябва да вземе всеки производител, за да избегне рисковете за здравето на хората, както и да си направи програма за изпитване на безопасността на продукта”, заключава д-р Апостолов.