Новата Обща селскостопанска политика (ОСП) трябва да намери решение за всички аспекти на производството. Това заяви Йозеф Щокъл, президент на Асоциацията на овцевъдите от Австрия пред Фермер.БГ, в разговор за проблемите в сектора и визията на новата ОСП.
 
 
- Г-н Щокъл, как изглежда овцевъдството в Австрия и кои са проблемите, с които най-често се сблъсквате? 
- Овцевъдството в Австрия имаше възможност да потръгне преди около 3-4 години. От тогава до момента ситуацията не е променила много. За съжаление, тя е подобна на тази в повечето европейски страни – овцевъди, които са над 50-годишна възраст и липса на млади фермери и интерес от тяхна страна. Според мен обаче добрите изкупни цени на млякото и достъпните цени на зърното и месото, ще ни позволяват да направим една добра маркетингова стратегия за производство. С това ще привлечем и повече млади хора, най-вече заради високите цени.
 
- Как фермерите в Австрия реализират продукцията си?
- В момента в Австрия са много популярни козите и овчи продукти. Те могат да бъдат намерени, както в супермаркетите, така и на малките фермерски пазари. Това налага и тенденцията на производство. По-голямата част от производителите са се насочили именно към директния пазар. Разбира се, по-голямата част от продукцията си отива за износ.
 
- През декември Съюзът на овцевъдите в Европа ще стане факт. Според Вас по какъв начин ще помогне на общността? 
- Съюзът на овцевъдите в Европа стои на важно място и предвид различните структури в различните държави е хубаво да има представители от всички страни на едно място, които да градят общата стратегия за бизнеса, водеща към по-ясно бъдеще. Най-важното е да си поставим цели, които да следваме. Предвид на факта, че повечето производители са се насочили към износ на своята продукция, според мен,  най-важната цел е първо да се съсредоточим върху развитие на пазара в собствените ни страни. Например в Австрия, средностатистическият гражданин консумира 1.5 кг агнешко на година на фона на около 60 кг свинско. Ако консумацията се увеличи на 2 кг, това ще бъде голяма стъпка за нашата страна и няма да се налага да се фокусираме изцяло върху износа. 
 
- Дебатът за новата ОСП вече започна в България. Каква е Вашата позиция за модернизирането й?
- Смятам, че е важно да се намери решение за всички аспекти на производството. Такива са например проблемите с производството на мляко. През изминалите години всички станахме свидетели на проблемите в млечния сектор, които бяха в световен мащаб. Подобна е и ситуацията със свинското месо и това как се възприема то от потребителите в Централна Европа.
 
- Смятате ли, че директните плащания трябва да останат?
- Директните плащания трябва да бъдат обвързани с подобряване на качеството на суровината и именно то да бъде приоритетно, а не количеството.