През последните години, освен традиционните български породи овце, все повече овцевъди се насочват към различни чуждестранни породи в търсене на по-рентабилни за отглеждане животни.

Овцете Аваси и Асаф са именно такива породи, които вече много овцевъди предпочитат заради добрата им продуктивност и подходящите условия на нашата страна за отглеждането им.

За читателите на Фермер.БГ председателят на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров разказа повече за особеностите на двете породи.

Аваси
Породата Аваси е селектирана в Израел и е разпространена в почти целия Арабски полуостров. Тя е издръжлива на неблагоприятни метеорологични условия и лесно се климатизира. Това я прави доста подходяща за отглеждане в България. Внесена е в страната през 70-те години на миналия век, като много учени и фермери са тествали нейните качества. Овце Аваси се отглеждат в цялата страна, с изключение на високопланинските райони, каза Бисер Чилингиров.

Породата се отглеждат предимно заради високата си млечност. Млечността в селекционните стада по време на лактационния период, който трае 200-300 дни, е над 400 литра. Това я прави доста висока – между 160% и 180%. Именно поради тази причина породата е особено рентабилна за отглеждане, а вкусовите качества на млякото са отлични.

Породата Аваси се характеризира с това, че овцете имат мастна буца в областта на опашката – курдюк, което затруднява естественото оплождане. Причината е липсата на рефлекс за отхвърляне на опашката. Ниската плодовитост при породата е следствие от тази нейна особеност и е около 1,3 агнета. Чистокръвни овце Аваси са разпространени само във Великотърновско, а в останалите региони на страната са висококръвни кръстоски с български породи овце.

В момента цените, на които се продава млякото от овце Аваси, варират в ценовия диапазон между 1,20 лв./л и 1,40 лв./л, посочи Бисер Чилингиров.
 
Асаф
Друга млечна порода, която се отглежда в България е Асаф. Тя е селекционирана в Израел в периода 1960-1970 г., в нашата страна се внася от 1975 г. Асаф е синтетична популация и е създадена, чрез кръстосване на местната порода Аваси с кочове от немската млечна порода Източнофризийска. Генотипната характеристика на тази порода е фиксирана на 5/8 кръв от породата Аваси и 3/8 от Източнофризийската порода.

Средната лактационна млечност при Асаф през различните години варира от 330 до 350 литра. В някои стопанства тя достига до 400 литра. Средната плодовитост е 150-160 агнета от 100 овце на всеки 8 месеца. Тази висока плодовитост е причината овцете да са особено рентабилни за отглеждане. Породата не е разпространена в цяла България, а само в отделни райони, където е необходимо да се подобри популацията. Чистокръвни овце Асаф има в Софийско, Плевенско и Търновско.

И двете породи – Аваси и Асаф са идеални за оборно и пасищно отглеждане. Животновъдите, които проявяват интерес към породите могат да се обърнат за съдействие към Националната овцевъдна асоциация, която може да съдейства за намирането на кочове и овце, каза Бисер Чилингиров. Той препоръчва и двете породи да се отглеждат в чисти и сухи помещения, защото са генетично предразположени към заболяването “копитен гнилец”. Това са културни породи, които са високопродуктивни, но за да проявят своите качества, те трябва да се отглеждат при добри хигиенни условия и да се хранят с добра храна, богата на протеини, обясни Чилингиров.

Цената за коч на 1-2 години е около 600 евро, една бременна овца се търгува за 260 евро. Пазарната стойност на овце, които вече са раждали 2-3 пъти е 250 евро, а женските агнета  се търгуват за около 190 евро на агне, посочи Бисер Чилингиров.

Лакон
Породата Лакон е една от най-високомлечните породи овце в света. Създадена е във Франция през 19 век на базата на няколко местни популации овце. Породата се климатизира изключително успешно към почти всички климатични особености. В България овце Лакон са внесени през 2007 г. и са разпространени само в няколко региона – Ямболско, Плевенско, Великотърновско и Поповско.

И тази порода овце се характеризира с висока млечност - 270-280 литра. Плодовитоста на овцете е между 150-160 агнета на 100 овце. Освен високата млечност на породата Лакон, икономически изгодна е и нейната ранна репродуктивна зрялост - младите животни се заплождат успешно на 9-10 месечна възраст. Много европейски страни използват породата Лакон за кръстосване на местни породи и отглеждане в чисто състояние.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!