Агонията на земеделските производители може да приключи само за една седмица стига да се вземе политическо решение по случая със земеделските производители, попадащи в т.нар. код 6 – „Друга земеделска площ”. Това се казва в прессъобщение на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), изпратено до Фермер.БГ. Тези земеделци не са получили субсидиите си за стопанската 2007/2008 г. Според Асоциацията за решаването на проблема е необходимо създаването на комисия, в която задължително да влизат евроексперти. Те от своя страна трябва да направят кръстосани проверки на базата данни в системата ИСАК за стопанските 2006/2007 и 2007/2008 г., както и кръстосани проверки на теренните проверки за същите години. Успоредно с това трябва да се направят и изчисления от Разплащателната агенция каква сума трябва да получи всеки един от засегнатите стопани, като се извади санкцията по код 6, след което се направи плащане.
  
Тези стопани, които съгласно санкцията не трябва да получат субсидии за 2007/2008 г. трябва да изчакат решението на експертната комисия, която ще прецени дали санкцията е основателна или не. Ако тя е неправомерна, земеделският производител, съгласно европейските регламенти, има право да получи субсидията си до 3 години. При положение, че комисията утвърди санкцията, то стопанинът вече ще бъде санкциониран.
 
Председателят на НАЗ Радослав Христов заяви, че всеки ден постъпват десетки обаждания от зърнопроизводители, попаднали в код 6, които не са получили субсидиите си за стопанската 2007/2008 г. Най-много са земеделците от района на Кърджали и Смолян.

Положението на зърнопроизводителите става непоносимо за самите тях, поради факта, че МЗХ  все още няма ясно становище и продължава да се гаври с фермерите. НАЗ вече е дала своето официално становище как да се постъпи с тези земеделски производители. Предложението е съобразено с препоръките на одитната комисия на Европейския съюз, така че фермерите да не търпят санкции за бъдещи периоди.
   
Освен попадащите в код 6 обаче, се оказва, че около 5 хил. земеделци не са получили субсидии през миналата седмица, въпреки че не попадат в него. Някои от тях имат пасища и ливади, които в момента се проверяват от експертите на РА, а освен това има и случаи, при които се наблюдават административни пречки. Като пример Христов посочи следния случай – зърнопроизводител чака 900 хил. лв за земята, която обработва. Той не попада в код 6, а не е получил средствата си. Оказва се, че срещу него е подадена жалба и са необходими нови проверки на стопанството му. Проверките са направени – не е установено нищо нередно – нито при регистрацията, нито при очертаването на площите. Средства обаче няма, а лихвата по кредита, който земеделецът изплаща е 500 лв/ден. Следователно при 10-дневно закъснение земеделецът трябва да плати „глоба” в размер на 5 хиляди лв и то поради независещи от него причини.

Въпросът в момента е дали министър Валери Цветанов ще се съобрази със становището на Асоциацията или ще вземе отново неадекватно решение, което ще доведе до проблеми, а за някои земеделски производители и до фалити. Всяко едно решение в тази насока трябва да бъде много добре обмислено и консултирано с експерти от европейските институции.

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!