Пчеларството е умиращ сектор. То е предначертано. Няма министър, който да направи този сектор приоритетен, да го освободи от данъци, да мисли как да може да се развива. Това каза Пламен Иванов, председател на Национален браншови пчеларски съюз, в интервю за Фермер.БГ.
 
 
Г-н Иванов, вече въпреки че общата визия на Общата селскостопанска политика (ОСП) ще започне да се дискутира едва през следващата година, все още нищо не се чува от и за сектор Пчеларство.
Какво да се чува за пчеларите? Това не е приоритетен отрасъл. Никой не го вълнува.
 
Поне на някакво браншово ниво не го ли дискутирате? Смятате ли, че най-накрая ще влезе в ОСП и имате ли амбицията, като браншова организацията, да го предложите?
И да ги обсъждаме тези неща, какво? С кого да го правим? Когато пчеларството стане приоритетен сектор и хората започнат да имат култура на потребление и хранене, тогава може да си говорим за това какво да очакваме. За да има качествена продукция, трябва пчеларят да съществува, а за да съществува, той трябва и да се подпомага. В момента се отпускат едни средства и все се взимат от едни и същи. Забележете всяка година умират от едни и същи заболявания кошерите на едни и същи пчелари. Тук става въпрос за една корупционна схема, в която се разпределят едни пари между едни хора. Няма регистър, няма политика, няма стратегия. Има закон за пчеларството, ами агро министерството да ни го възложи?! Какъв е този закон, който няма допълнителни разпоредби и наказателна част? Ако преминете на червено ви глобяват - на нас не са ни дали кочанана с глобите, за да се оправи пчеларството.
 
В момента актуална тема е новата пререгистрация, която ще трябва да се прави от догодина. Вие изтъкнахте толкова много проблеми в сектора, кому е нужно и това, при положение, че в момента работи добре?
Трябва да се направи, за да се похарчат едни пари. Всяко правителство измисля нещо ново, за да се облагодетелства.
 
Но тази Наредба е гласувана още преди да има каквито и да е политически турбуленции...
Добре, добре, добре, кажи ми ползата за пчеларя? По време на Втората световна война пчеларството е било приоритетен отрасъл и е било освободено от данъци! Пчеларят 99% е в сивия сектор, как ще се плати данъците, като няма приходи? Той не иска да се регистрира, разбирате ли? Погледнете статистиката, броят на пчеларите е между 38 000 и 40 000, а регистрираните по Наредба 3 са около 2 000 и те са регистрирани единствено, за да могат да участват по Националната пчеларска програма
 
Тогава има ли смисъл от тази регистрация, предвид на това, че такъв малък процент от общия брой пчелари, е регистриран?
Те го правят, за да вземат едни пари и после се отписват. 
 
А какво ще стане, ако след 2020 година няма пчеларска програма и дори и малкото субсидиране, което пчеларите сега могат да получат, го няма като опция? Няма да ги има и тези 2 000 души ли?
Ами няма да ги има, то няма полза! Ползата на една програма в ЕС първо правило е да има мултипликационен положителен ефект. Може ли да действа тази програма и кошерите да намаляват? Къде е положителният ефект тук? Щом намалява броят на пчелните семейства, значи годината не е добра. 
 
Няма ли силна браншова организация, която да се застъпи зад тези искания? 
Няма закон за браншовите организации – силна или не, в България думата бранш още не е преведена на правилен език. Колко силна трябва да е?
 
Да вземем пример със секторите, които не бяха приоритетни – плодове, зеленчуци, животновъдство. При тях имаше браншови организации, с ясни позиции и цели, които излизаха, изказваха мнения, предлагаха промени и решения. Тази година те са приоритет. Значи, все пак механизмът работи.
На първо място аграрният сектор трябва да има национална стратегия за развитие на земеделието. Второ трябва да се знае какво тази година, следващата, след 5 години, ако искате и след 10 години какво ще е приоритет в аграрния сектор. Трябва да има начертани стратегии, едно време имаше планово стопанство – сега няма такова нещо! Влезте в Министерски съвет (МС), страница 56, там е Аграрният доклад, подписан от министър Десислава Танева, в който пише, че средната възраст на пчеларите в България е 68 години. Това е преди 3 години, а  тази година средната възраст е 71 години. Как ще развиваш аграрен сектор със 70-годишни хора, които нямат образование, нямат квалификация и искаш да ги извадиш на светло, а те се чудят как да стоят в сивата икономика, за да могат да изкарат 2 лв.?  
 
Умиращ сектор ли е пчеларството в този ред на мисли?
Абсолютно! Същото се случи и с бубарите. Едно време буби, буби, буби сега се установи, че нямаме нито един бубар. 
 
Защо? 
Защото започнаха да се внасят стоките от Китай, същото ще се случи и с българските пчелари. То е предначертано. Няма министър, който да направи този сектор приоритетен, да го освободи от данъци, да мисли как да може да се развива, как пчеларите да имат пари и да ходят с достойнство.