Европейските организации на производителите на плодове и зеленчуци ще се възползват от по-опростени правила, намалена административна тежест и по-голяма финансова подкрепа във време на криза, благодарение на новото законодателство, което влезе в сила вчера - 1 юни 2017 г., съобщиха от Европейската комисия. 
 
 
Актуализираното и опростено делегирано регламентиране на европейския сектор за плодове и зеленчуци ще засили още повече ролята на организациите на производители, като ги направи по-привлекателни за нечленуващите, като в същото време подобри функционирането на съществуващото управление на пазара.
 
Всяка година около 47 млрд. евро плодове и зеленчуци се произвеждат от 3,4 млн. стопанства в ЕС или приблизително една четвърт от всички ферми в съюза. Съгласно последните налични цифри, около 1 500 производителни организации покриват 50% от производството на плодове и зеленчуци в ЕС.
 
След руското ембарго върху вноса на селскостопански хранителни продукти в ЕС през август 2014 г., ЕС помогна на производителите на плодове и зеленчуци с допълнително финансиране от 442 млн. евро. Европейската комисия също осигурява допълнително финансиране от около 700 млн. евро всяка година.
 
 
Сред промените, въведени с новите правила, ще бъде по-голяма подкрепа за сектора на плодовете и зеленчуците, когато продуктите трябва да бъдат отстранени от пазара поради непредвидени пазарни тенденции. Така наречените цени на изтегляне от пазара ще се увеличат от 30% на 40% от средната пазарна цена на ЕС през последните пет години за безплатна дистрибуция, т.нар. изтегляне от благотворителност и от 20% до 30% за изтегляния, предназначени за други цели - компост, храна за животни, дестилация и др.
 
Новите правила имат за цел да направят сектора по-привлекателен за производителите, които понастоящем не са членове, като го направи по-ясен - кои действия на производителните организации могат да отговарят на условията за финансиране от ЕС, като инвестиции в технологии или качествено подобрение.
 
Въпреки че членовете се насърчават да доставят цялата си продукция на организацията за продажба от тяхно име, много от тях имат и традиция на директна продажба на потребителите, а Комисията се стреми да гарантира, че тази традиция на пряко снабдяване на местните пазари продължава. 
 
 
Новите правила определят максималния процент на продуктите, които могат да бъдат търгувани извън организацията по този начин, на 25%, като заменят предишната система на минимален праг, определен на равнище ЕС, и различни максимални прагове, определени на национално равнище.
 
Правилата, уреждащи транснационалните организации на производители и техните асоциации, също са опростени и ясни, за да бъдат разбрани в опит да се насърчи повече трансграничен маркетинг на продукти.
 
Организациите на производителите могат да се възползват от новите разпоредби за следващата програмна година - 2018 г. Чрез регулирането на общия пазар ЕС насърчава фермерите да създават организации на производители, за да укрепят позициите си на пазара чрез по-силна позиция в търговията на дребно, както и чрез планиране на производството, иновации и предотвратяване на кризи и мерки за управление.