Повечето фермери в ЕС, засегнати от руското продоволствено ембарго, успяха да открият алтернативни пазара, на които да лансират своята продукция, пише milknews.ru, позовавайки се на РИА Новости.

Още половин година ембарго срещу Русия

През август 2014 г. Русия ограничи вноса на храни от страни, които са въвели санкции срещу нея заради ситуацията в Украйна.

Под забрана попаднаха месо, колбаси, риба и морски продукти, зеленчуци, продукти и млечна продукция.

През юни миналата година ембаргото ме удължено до 31 декември 2017 г.

Въпреки трудностите, провокирани от руското ембарго, особено в началото, селскостопанският сектор на ЕС се оказа доста устойчив, коментира източник на Европейската комисия.

В повечето региони голяма част от засегнатите от ембаргото сектори успяха да открият алтернативни пазари, на които да предложат продукцията си както във вътрешността на ЕС, така и извън пределите му, отбелязва източникът. Той допълва, че от момента на въвеждане на ембаргото селскостопанската продукция от ЕС в ценово изражение постоянно расте.



Но това не означава, че трудности няма, категоричен е той.

Определени сектори в ред страни на ЕС са усетили по-силно влиянието на руското ембарго. Поради това Европейската комисия въведе набор от мерки за подкрепа, за да смекчи влиянието на ембаргото и отвори алтернативни пазари за селскостопанската продукция от ЕС, допълва източникът.

ЕС предостави на фермерите, произвеждащи само зеленчуци и плодове, подкрепа в размер на почти 450 млн. евро заради руското продоволствено ембарго, съобщи през май ЕК.