Защо ставрополските агрономи предпочитат натуралните начини за борба с вредителите по посевите пред обработката с химикали? Можем да започнем да изброяваме причините, но най-важното в случая е, че е възможно да предпазите реколтата като използвате полезни насекоми, съобщава „Аргументи и факти“.

Откриха неоникотиноиди в питейната вода в земеделски зони

Живи инсектициди

Биолабораторията, в която се отглеждат насекомите, заема 300 кв. метра. Тук ще откриете ентомофаги – парази, които воюват с вредителите. Агрономите развъждат само три вида такива насекоми: акари, бръмбари и оси.

Тези същества, макар названията им да са познати, нямат почти нищо общо с обичайните представители на тези видове. Първо, те не са опасни за хората. Второ, те са толкова малки, че са едва забележими с просто око. Става дума за насекоми-хищници, които се борят ефикасно със своите естествени врагове.

Идват на помощ

Пълното досие на врага може да се види на плакати по стените на комплекса от оранжерии – белокрилки, гъсеници, акари, краставица мушичка (Bradysia brunnipes) и др. С теви врагове се бори цяла армия от полезни насекоми. Всяка една от тях има своя специфика.



В случай на поразени растения агрономите определят причината и веднага изпращат необходимия защитник на реколтата. Той ще се справи с вредителя.

Осите-паразити например „отиват на война“ с листните въшки по пшеницата.

Акарите се поставят в хартиени пакетчета с трици. Агрономите ги поставят на всяка втора лоза, когато растението е заплашено от вредители, преносители на различни инфекции.

Скъпо или икономично?

Използването на насекомите не е евтино удоволствие. Ежегодишно предприятието влага около 60-70 000 лева. Факт е обаче, че ентомофагите са 2 пъти по-ефективни на фона на своите химически аналози. Второ, те представляват ефикасен начин за отглеждане на растителни култури. Освен това използването на насекомите като метод за защита на реколтата спомага за удължаване на тяхната дълготрайност и повишаване на реколтата.



Така, макар този подход да е по-скъп, той носи своите икономически ползи.

Например понижават се производителните разходи. Конкретно лабораторията в Ставропол работи целогодишно и предлага услугите си на агрокомплекси, които имат смесен профил.