30 процента от поляците не просто живеят в селските райони, а те наистина искат да се занимават със земеделие. Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и въобще Общата селскостопанска политика (ОСП) е един много добър инструмент. 
 
Когато се допитваме до нашите фермери, те казват, че не искат промяна в структурата на ОСП. Отворени са за нови решения, но двата елемента – директни плащания и ПРСР трябва да се запазят, за да имаме едни стабилни доходи, с които да развиваме и сеслките райони. Това каза Патрисия Пургал-Вилинска, представител на Министерството на земеделието и развитие на селските райони в Полша по време на втория дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и фондация ИнтелиАгро. 
 
 
„Нашите възгледи за бъдешето на ОСП са все още неокончателни. Ние имаме по-скоро възгледи, отколкото решения. В началото на този дебат трябва да знаем, че ОСП не е единствената политика, тя е обвързана с другите полити на ЕС. Но ОСП е може би най-напредналата“, коментира полският експерт.
 
Тя призова на първо място да мислим затова, че се нуждаем най-вече от храна, която да ядем и въздух, който да дишаме и че не бива да забравяме какво нещо е глада и недостига на храна.
 
„Трябва да решим дали искаме да купуваме храна извън ЕС или искаме да ядем продукцията на нашите европейски фермери. Като цяло това беше и причината, поради която беше създадена ОСП. Нужна е политика за управление на пазарите“, обясни Пургал-Вилинска.
 
По думите й ОСП допринася в огромна степен за стабилността на сектор „Селско стопанство“ в цяла Европа.
 
„Има много какво да се направи, но важното е, че имаме основата. Европейският модел на селско стопанство се гарантира от ОСП. А ние вярваме, че този отрасъл не може да бъде заменен с нищо друго“, категорична е тя.
 
От съществена необходимост е и да се увеличи потенциала на фермерите за справяне при риск самостоятелно. Според нея земеделците трябва да се чувстват достатъчно силни и подкрепени, за да се справят сами при определен риск.