Предстои борба със зъби и нокти, но вече на много по-интелектуално ниво. Това, което предложихме на комисар Хоган, е Европейската комисия да направи сценарий при намален бюджет с 10-15%, как това би повлияло на европейските земеделци спрямо третите страни.
 
Трябва да бъде разгледано от различните браншове, защото ако бюджетите са намалени, трябва да е ясно какви ще са последиците и как да се компенсират. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на втория дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и фондация ИнтелиАгро. 
 
Според министъра не би трябвало да разглеждаме едно намаление на бюджета на ЕС като нещо страшно. 

„И сега знаем, че не използваме парите много ефективно“, заяви той като даде пример с мярка 11 и скандала с гъските. 
 
„В момента работим по бюджети, които са от договора ни за присъединяване и тези 800 млн. евро ще администрираме до 2020 г.“, добави Порожанов.  
 
 
По думите му една от основните теми, които се поставят, е балансиране на нивата и равно разпределение на бюджета.  

„Голямата тема, в която може би и комисията трябва да е водеща, за да направи анализа, е как ще се разпредели бюджетът между страните-членки след излизане на многогодишната финансова рамка. Може да се окаже, че България ще има още по-добър бюджет, ако той се балансира“, коментира Порожанов. 
 
Той отбеляза, че призивът за опростяване на ОСП го плаши. 

„Има го най-малко от 5 години и колкото повече опростяваме, толкова по-сложно става. Това опростяване блокира всички – администрация, органи, бенефициенти.  Темата с опростяването е много важна, но трябва да бъде на ниво доверие и много малко на ниво бюрокрация, защото се допускат грешки“, допълни министърът.  
 
Въпреки това Порожанов заяви, че опростяването е мнение на всички и трябва да намери отражение във вписването на новите документи. 
 
„Нашата позицията не се различава почти с нищо от позиция с другите страни-членки - става дума за това какви да са стълбовете, финансиранията и т.н. Българският земеделски сектор е на едно много добро ниво.  Вече сме израснали и желанието на министерството е да сме един добър партньор“, заключи земеделският министър.