Доклад, който да включва анализ на нормативната уредба, отнасяща се до собствеността и управлението на земеделските земи и стратегия за управлението им. С такава задача натовариха депутатите министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.
 
 
Това трябва да стане до края на годината. Народните представители приеха и че до десет месеца след приемането на доклада, министърът трябва да внесе в народното събрание и проект за закон или кодекс, който да напълно да урежда поземлените отношения. 
 
След гласуване, депутатите приеха проект, предложен от ГЕРБ и отхвърлиха аналогичен проект на червените народни представители. 
 
Причината за внасянето на двата проекта са сигналите в последно време от собственици на земи за неправомерното им преотдаване от страна на арендатори и трудностите по прекратяването на тези договори.
 
Според депутати се налага да се опростят процедурите по сключване и разваляне на арендни договори или такива за наем, да има регистър, в който да се вписват договорите и от който да се вижда броят на арендодателите.
 
 
Сега има изискване договорите да се вписват в съответните земеделски служби, но никой не следи дали се спазват клаузите в тях..
На възраженията от ляво, че е твърде дълъг срокът, в който министърът на земеделието да се ангажира с промени, които да решат посочените проблеми, Румен Порожанов обясни, че това се налага, защото се търси цялостно решение.
 
Той посочи обаче, че преди два месеца и половина, макар и в не много спешен порядък, е започнал да се изготвя анализ на проблемите, който се очаква да е готов до началото на октомври. След това на тази база ще се подготви закон или кодекс, който да обединява материята, разпределена в момента в четири закона. Порожанов допълни, че е възможно да се помисли какво междувременно може да се поправи в законодателството, но трайното решение изисква време. "Нещата не са толкова елементарни и не искаме да работим под натиск", обяви той.
 
Депутат възрази, че за проблеми, поставени сега, се предлага решение през 2020 г.
Земеделският министър не отхвърли изцяло идеята да има минимален праг на рентата в зависимост от добива, макар да отбеляза, че това решение е непазарно.
Той посочи и че се предвижда единна информационна система да замени съществуващите няколко сега, които не кореспондират помежду си.