От дълбока древност отношението към виното е като към сакрална напитка, като нещо божествено и магично. Първоначално то се е пиело единствено по време на ритуали, свързващи човека със свръхчовешкото и неизмеримото. 
 
Родните вина, дори леко закъснели със завладяването на пазара от страните от Новия свят, изневиделица представят продукт, с много повече от просто добро качество. Във времето българските вина намират своята ниша и от година на година стават все по-добри, вървящи право напред и покоряващи пазарите. Както казва нашият главен герой днес – „Пазар за хубавото вино винаги се намира“.
 
Как се случва магията? Как се прави виното, каква е последователността, технологията? Ето какъв е пътят на виното във "Вила Мелник".
 
 
Никола Зикатанов е лозар не по професия, а по призвание. Той и съпругата му стопанисват 300 дка лозя, като годишно произвеждат около 150 000 литра вино в село Хърсово, Сандански.
 
„В момента се намираме на средния етаж от общо 3 във винарната. По пътя на гравитацията изчистеното грозде слиза надолу, така че технологията е организирана по следния начин – приемане, ферментация, отлежаване, купажиране и бутилиране. Всичко това ще го видите на няколко етажа“, обясни Никола Зикатанов.
 
„Тук се виждат ферментатори, в които гроздето идва отгоре, влиза в тях - тук става първоначалното престояване на сока, заедно със смачканите зърна (мацерация). При белите вина тази мацерация е от порядъка на няколко часа и още на същия ден обикновено, пресоваме мъстта и ферментацията на сока става самостоятелно“, допълни Зикатанов.
 
 
„Виждате и едно от най-ранните червени вина "Пино ноар", то вече ферментира. От него сме изтеглили розе. Розето става от червено грозде, като сокът се изтегля и ферментира отделно от смачканите люспи и зърна. По този начин става по-бедно на танини, но е по-вкусно и по-свежо, с повече плодови аромати“, разказа винарят и допълни:
 
„Тук може да се види един съд, който е хоризонтален ферментатор. Отгоре по гофрирания маркуч постъпва смачканото бяло грозде. В момента охлаждаме този съд, приемаме гроздето и ще оставим смачканото до следобед, за да може част от ароматите и цвета да отидат в сока. В края на деня, всичко това ще се прехвърли в пресата, за да може да отделим сока и той да  продължи технологичния път самостоятелно като ще се подхрани с дрожди“.
 
Изпитването и проверката на виното са изключително важни, смята още домакинът ни.
 
„Имаме и лаборатория. Главният технолог - Стефан Гергов и Атанас – млад, току-що завършил Пловдивския университет технолог работят при нас. Тяхната задача е да гарантират качество на виното, което произвеждаме, а то започва от лозето. На този етап, всеки ден, по няколко пъти Атанас отива, събира проби от лозята, анализира ги – дали е време да берем, кой ден ще дойде този момент.
 
Работата му не свършва дотук. След това всеки един от съдовете, в които смачкваме гроздето също подлежи на ежедневен контрол. Следят се параметрите, контролират ги, за да гарантират на нашите клиенти и в Китай, и в Америка, и в Япония, една качествена продукция“.
 
 
Правилното отлежаване също дава своето отражение върху вкуса на виното.
 
„Виното започва пътешествието си към следващия по-нисък етаж, където отлежава. Различните видове вино отлежават по различен начин и в различни съдове. Интересното, което мога да покажа на този етаж, е пресата, която се захранва от джибри, идващи от горния етаж по маркуч. Джибрите се смачкват още повече и излизат почти сухи от тази преса. Използваме ги за храна на животни или за компост, като по този начин затваряме наистина цикъла. Според мен това е най-природосъобразният начин  - суровината идва от земята и това, което остава се връща там“, категоричен е собственикът на "Вила Мелник".
 
„Бутилиращата линия работи почти автоматично, като има капацитет от 700 бутилки/час. За съжаление, темпът, с който продаваме нашата продукция, е по-нисък“.
 
 
Светая светих на всяка винарна?
 
„Тук сме в светая светих на всяка една винарна – помещението с бъчвите и ние имаме такова. То е извън основната сграда. Тук сме под хълма. Прокопали сме го нарочно, за да може от природата да използваме хлад през лятото и топлина през зимата. Виното обича постоянна температура, почти постоянна влажност и ние му даваме такава от природата“, заключи Зикатанов.