Изход от кризата в българското животновъдство има. В това е убеден ректорът на Тракийския университет проф. Иван Станков, който е ръководител на комисия, която разработва Програма за спасяване на сектора.
 
Комисията включва водещи специалисти от цялата страна, които повече от месец и половина разработват критерии, сочещи пътя за излизане от кризата. Екипът на проф. Станков предлага първата част от програмата да се ангажира с дейности в краткосрочен план, тоест онова, което трябва да бъде свършено през 2009 година, а втората част е дългосрочна - тя обхваща периода до 2013 година. 
 
Непременно трябва да се заделят средства за субсидиране на млечното производство, смятат специалистите. Те изчисляват, че годишната субсидия за една крава е 300 лева. Същото е в Румъния, само че там субсидията е 148 евро. Целта, която си поставят членовете на комисията, е българското животновъдство да се изравни с европейското. Проф. Станков е убеден, че с програмата за съживяване на сектора трябва да бъде запознат и министър-председателят, който трябва да е наясно, че хората са системно тровени с некачествени млечни продукти, “тъй като на нашия пазар липсват суровини, а се внася сухо мляко и различни стабилизатори”. Комисията е определила и капацитета на всяка ферма. В срок от три години трябва да се премине към коопериране на малките стопанства.
 
Средствата за субсидиране трябва да се осигурят от различните европейски програми, защото обещаните 61 милиона лева за млечния сектор са крайно недостатъчни, категорични са специалистите.